W upalną noc najlepiej sprawdza się bawełniana pościel i bielizna

Nadciąga fala upałów! Jak przetrwać gorącą noc?

Upały w lecie to raczej norma – kilka fal gorących dni przyjmujemy z mniejszym lub większym entuzjazmem, w zależności od naszego nastawienia do upałów w ogóle. Jednak nawet miłośnicy wysokich temperatur miłują je nieco mniej nocami – uniemożliwiają bowiem pełnowartościowy nocny wypoczynek, nie pozwalają się wyspać i zregenerować sił. Nad kilka województw na południu naszego kraju, nadciągnęła właśnie fala upałów, z temperaturami przekraczającymi 30 st.C. Jak przetrwać upalne noce? 

Oto kilka rad, które ułatwi nam przespanie gorącej nocy:

  1. Wydano ostrzeżenia różnego stopnia dla większości polskich województw - fala upałów nadciągaPostawmy na bawełnę! W wysokich temperaturach, materiałem, który najlepiej się sprawdza w kontakcie ze skórą jest właśnie lekka bawełna, która oprócz tego, że jest lekka – chłonie również wilgoć, a tym samym: absorbuje nasz pot. Nie zagwarantuje nam tego ani satyna, ani jedwab, które mogą wydawać się nam dobrym wyborem, ze względu na „chłodny materiał”. Kolejnym mitem jest przekonanie, że najlepiej ową upalną noc zniesiemy nago – otóż zdecydowanie lepiej będzie nam w bawełnianej (a jakże!) bieliźnie.
  2. Zróbmy przeciąg! Potrzebny nam ruch powietrza, jakikolwiek. Jeżeli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami okien wychodzących na różne strony świata – otwórzmy je szeroko i zróbmy przeciąg. Mamy dodatkowo okna dachowe albo po prostu jakieś okno na poddaszu, czy strychu? Również je otwórzmy – ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, a zatem pozwólmy mu się wydostać…
  3. Włączmy wiatrak! Klimatyzacja to wciąż luksus, na który niewielu może sobie pozwolić. Wiatraki rozwiązują sprawę, a klimatyzacyjny efekt zapewnimy sobie stawiając przed strumieniem powietrza butelkę z zamarzniętą wodą – to działa!
  4. Zimny prysznic i zimny termofor! Schłodźmy skórę przed snem i zapewnijmy sobie chłodzącego przyjaciela, np. termofor wypełniony lodowatą wodą.
  5. Szklanka wody powinna zawsze stać koło naszego łóżka, a najlepiej szklanka i butelkaUzupełniajmy płyny, jedzmy lekkie posiłki. Wysokie temperatury to wysokie prawdopodobieństwo, że wypocimy nieco więcej płynów – koniecznie pijmy wówczas więcej, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Najlepiej nawadnia niegazowana woda – miejmy małą butelką pod ręką, na nocnym stoliku. Starajmy się również zjeść lekką kolację, by dodatkowo nie obciążyć organizmu tłustym posiłkiem.
  6. Myślmy o zimie! Wiem, że jest gorąco i przeklinamy te 30+, które wyświetla się na czerwono na naszym termometrze, a fala upałów nie odpuszcza… Ale przecież zimą nie mogliśmy się doczekać lata! Pamiętajmy, że „huhuha huhuha zima jest zła”, a lato jest… po prostu gorące!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *