Jak przygotować mleko modyfikowane, żeby było bezpieczne dla naszego dziecka?

Jak przygotować mleko modyfikowane? Bezpiecznie!

Mleko modyfikowane to mleko następne, które można podawać niemowlętom po ukończeniu przez nie szóstego miesiąca życia (wg rekomendacji WHO najlepszym sposobem odżywiania niemowląt jest karmienie piersią). Mamy karmiące swoje dzieci piersią decydują się na stopniowe przejście na mleko modyfikowane wówczas, gdy planują powrót do pracy (czyli najczęściej w okolicach pierwszego roku życia malucha). Jeśli już podejmiemy decyzję o przejściu na tzw. mm, warto poznać zasady jak przygotowywać mleko modyfikowane i jak najlepiej podawać je dziecku. Oto kilka podstawowych rad i linków do szczegółowych informacji. 

Mleko w butelce

Karmienie piersią jest rekomendowanym przez WHO sposobem żywienia noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życiaKarmienie piersią to nie tylko najlepszy sposób żywienia noworodków i niemowląt, ale również najwygodniejszy i najbezpieczniejszy. Mamine mleko trafia najczęściej prosto z piersi do buzi, a następnie brzuszka dziecka. Nie musimy się martwić przygotowywaniem butelek i smoczków, ich sterylizacją i osuszaniem, dbałością o zachowanie odpowiednich proporcji podczas przyrządzania mieszanki oraz jakością wykorzystywanej podczas tego procesu wody. Oczywiście karmienie piersią to nie tylko blaski – czasem bywa trudno i boleśnie (zwłaszcza podczas zastojów i nawałów). Mamy, które z jakichkolwiek powodów nie karmią piersią bezpośrednio, tylko odciągają pokarm – mogą łatwiej wyobrazić sobie jak przygotować mleko modyfikowane, by było ono pokarmem bezpiecznym dla naszego malucha.

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Przygotowywanie mleka modyfikowanego to spore wyzwanie dla początkujących rodziców. Nie jest to jednak wyzwanie, z którym byśmy sobie nie poradzili! Pamiętajmy, ze mleko modyfikowane należy sporządzać w jednorazowych porcjach, bezpośrednio przed ich podaniem dziecku. Co jeszcze? Oto najważniejsze punkty procedury pt. Jak przygotować mleko modyfikowane?

  1. Zanim zaczniemy cokolwiek robić – umyjmy dokładnie ręce.
  2. Rozkręcamy butelkę i smoczek.
  3. Wszystkie elementy dokładnie myjemy.
  4. Wszystkie elementy wyparzamy (w odpowiednim urządzeniu, tzw. wyparzaczu lub w gotującej się w czystym rondelku wodzie).
  5. Wszystkie elementy osuszamy za pomocą wysokiej jakości ręcznika papierowego.
  6. Przegotowujemy wodę, a następnie schładzamy ją do optymalnej temperatury – ok. 37-38 st. C.
  7. Odpowiednią ilość wody wlewamy do butelki (zawsze zgodnie z tabelą umieszczoną na opakowaniu).
  8. Odpowiednią ilość mleka wsypujemy do butelki z wodą (w tym celu najlepiej użyć specjalnej miarki, najczęściej dołączonej do mleka).
  9. Zakręcamy butelkę i energicznie nią potrząsamy – w celu dokładnego połączeni się składników.

Mówiłam, że to nie takie trudne? Mówiłam! Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości – możecie oglądnąć filmik instruktażowy, który znajdziecie np. tutaj: jak przygotować mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane można bezpiecznie podawać dziecku po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *