Pylenie roślin może powodować alergie u osób uczulonych

Pylenie to zmora alergików

Alergicy uczuleni na pyłki roślin mają ciężkie życie. Najcięższe oczywiście w okresach, gdy pyli uczulająca ich roślina. Najczęściej niemożliwe jest całkowite odizolowanie się od pyłków, ale można tak zaplanować aktywności na zewnątrz, by zminimalizować ryzyko ataków kichania. Podstawowym narzędziem alergika jest kalendarz pylenia roślin. Na początku marca przeglądnęliśmy jego pierwszą część (do czerwca) – teraz czas na drugą połowę roku. Co pyli w lipcu, sierpniu, wrześniu…?

Lipiec

Lipiec to miesiąc pylenia traw powodujących stosunkowo najwięcej reakcji alergicznychCzerwiec to miesiąc wysokiego stężenia ziaren pyłku traw, które to wysokie stężenie utrzymuje się również w pierwszej połowie lipca. Druga połowa lipca jest już nieco łagodniejsza, choć wysokie stężenie ziaren pyłków traw w powietrzu może się jeszcze utrzymywać na Wybrzeżu, Warmii i Mazurach i w górach. W połowie lipca wzrasta stężenie pyłku bylicy (chwast) oraz intensywnie pyli pokrzywa. W tym letnim miesiącu w szczytowym okresie pylenia jest komosa.

Sierpień

W sierpniu w powietrzu dominują ziarna pyłków chwastów (przede wszystkim bylicy), ale również pokrzywy. Odnotowuje się również niskie stężenia pyłków: babki, komosy, traw i ambrozji.

Wrzesień

Wrzesień jest w kalendarzu alergika bardzo podobny do sierpnia. W powietrzu wciąż dominują ziarna pyłków bylicy i innych roślin złożonych (czyli chwastów). Niskie i bardzo niskie jest stężenie traw, komosy, babki, pokrzywy i ambrozji (wyłącznie lokalnie). Za to do średniego, wysokiego i bardzo wysokiego rośnie stężenie zarodników grzybów (z rodzaju Alternaria i z rodzaju Cladosporium). Jeśli wrzesień jest chłodniejszy – prawdopodobnie więcej czasy spędzamy w domach, a to naraża alergików na intensywniejszy kontakt z alergenami wewnątrzdomowymi, czyli przede wszystkim roztoczami kurzu domowego.

Pyłki roślin mogą powodować reakcje alergiczne - kliniczne wówczas, gdy ich stężenie jest wysokie lub bardzo wysokiePaździernik

Październik to ostatni miesiąc w kalendarzu alergika – listopad i grudzień to miesiące, w których nie pylą żadne rośliny. W październiku narażeni jesteśmy jeszcze na pyłki ambrozji (w stężeniu niskimi i bardzo niskim), a także bylicy i nawłoci (w stężeniu niskim). W powietrzu wciąż mogą unosić się pojedyncze ziarna pyłków: babki, szczawiu, pokrzywy i komosy, ale nie powodują już one klinicznych reakcji alergicznych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *