Rak gruczołu krokowego to nowotwór, który najczęściej atakuje mężczyzn w zaawansowanym wieku - średnia wieku chorych to 71 lat

Rak gruczołu krokowego – mężczyzno badaj się!

Rak gruczołu krokowego to nowotwór, który może dotknąć mężczyzn w każdym wieku, choć najwięcej nowotworów tego typu atakuje panów po 45. roku życia. Podobnie jak się to ma z innymi nowotworami – im wcześniej zostanie on wykryty, tym skuteczniejsze może być jego leczenie. Niestety rak prostaty wciąż jest tematem tabu, a mężczyźni niechętnie podejmują działa o charakterze profilaktycznym. Co powinniśmy wiedzieć o prostacie? Jakich objawów nie należy lekceważyć?

Prostata – co to za gruczoł?

Prostata to niewielki gruczoł umiejscowiony wokół cewki moczowej - jego stopniowy rozrost jest naturalnym zjawiskiem u mężczyzn po 30. roku życiaProstat (nazywana również sterczem lub gruczołem krokowym) to męski narząd, który kształtem i rozmiarem przypomina kasztana i tworzy obwódkę wokół cewki moczowej. Zadaniem prostaty jest wydzielanie płynu, który wchodzi w skład spermy (wraz z wydzieliną pęcherzyków nasiennych i plemnikami). Prostat w naturalny sposób zaczyna rozrastać się u mężczyzn powyżej 30 roku życia, a tempo tego rozrostu jest zróżnicowane. Stopniowe powiększanie się gruczołu krokowego nie pozostaje bez wpływu na cewkę moczową, której światło może się zwężać, a to z kolei powoduje utrudnienia w odpływie moczu. Łagodny rozrost prostaty może objawiać się własnie zmianą siły strumienia moczu (jego osłabieniem i/lub przerywaniem), przedłużonym czasem wydalania moczu, a także uczuciem zalegania moczu (pomimo jego oddania) oraz nietrzymaniem moczu. Telewizja i internet pełne są reklam preparatów, które mają rozwiązać problem powiększonej prostaty – w większości przypadków jednak mogą one zrobić więcej złego niż dobrego. Najczęściej nie likwidują problemu, a tylko odsuwają w czasie konsultację z lekarzem.

Rak gruczołu krokowego

Rak gruczołu krokowego może rozwijać się nawet kilkanaście lat, nie dając specyficznych objawówStatystyki mówią, że rak gruczołu krokowego jest w Europie trzecią przyczyną zgonów z powodu nowotworów. Częściej dotyka on mężczyzn czarnoskórych. Średnia wieku mężczyzn, u których wykrywa się nowotwór stercza to 71 lat. Przyczyn tego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka, ale do najistotniejszych należą: zbyt późne zgłoszenie się do lekarza oraz fakt, że rak prostaty może rozwijać się bardzo powoli (nawet kilkanaście lat), nie dając przy tym jednoznacznych objawów. Badania, które pozwalają na zdiagnozowanie raka prostaty to badania palpacyjne, badanie PSA (w krwi) oraz biopsja prostaty. Więcej informacji o tym „męskim” nowotworze znajdziemy tutaj: http://www.rakprostaty.pl/index.html.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *