Rak? Grupa wsparcia!

Diagnoza: rak. Brzmi jak wyrok, ale pamiętajmy, że współczesna medycyna jest coraz skuteczniejsza w walce z chorobami nowotworowymi! Nie powinniśmy się więc poddawać, podwińmy raczej rękawy i stańmy do walki z tym trudnym przeciwnikiem. Niezbędna może okazać się grupa wsparcia – zarówno ta złożona z najbliższych nam osób, jak i ta profesjonalna. Psychoonkologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki, powstała na styku psychologii i onkologii. Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne działa od 1992 roku, a do jego najważniejszych celów należy towarzyszenie osobom chorym onkologicznie oraz ich bliskim, a także prewencja i profilaktyka chorób nowotworowych. 

Psychoonkologia w pigułce

Psychoonkologia to nauka na styku psychologii i onkologii, której celem jest m.in. dbanie o kondycję psychiczną pacjentów onkologicznychTwórczynią psychoonkologii jest dr Jimmie Holland, która kieruje Katedrą Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Centrum Onkologicznego im. Sloan-Kettering w Nowym Jorku. Z kolei prekursorką psychoonkologii w Polsce jest prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, piastująca stanowisko prezesa Polskiego Towarszystwa Psychoonkologicznego. Jednym z założeń psychoonkologii jest wiara w ścisły związek psychiki z kondycją fizyczną organizmu. Współczesne badania pokazują, że silny, długotrwały stres skutecznie utrudniają proces leczenia organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest wzmacnianie psychiki osób chorych na nowotwory, a może się to odbywać właśnie poprzez budowanie systemu wsparcia. Istotny jest zarówno wewnętrzny system wsparcia (poczucie własnej wartości, optymizm, czy poczucie humoru), jak i system zewnętrzny – odpowiednia grupa wsparcia, złożona z rodziny i przyjaciół, współpracowników oraz osób obcych, borykających się jednak z podobnymi, zdrowotnymi wyzwaniami. Pacjenci onkologiczni są coraz częściej świadomi tego związku psychiki z fizyczną stroną choroby, a co za tym idzie – coraz chętniej korzystają z pomocy psychoonkologów.

Co musisz wiedzieć o raku?

Jeszcze na początku XX wieku rak był uważany za chorobę nieuleczalną, współczesna medycyna radzi sobie z nowotworami coraz lepiejRak w odniesieniu do złośliwego nowotworu, to pojęcie wywodzące się ze starożytności. Początkowo określano tak złośliwy guz piersi, który w swoim zaawansowanym stadium przypominał kształtem kraba. W średniowieczu nazwa ta odnosiła się już do wszystkich guzów, bez względu na ich umiejscowienie. Im wcześniej zmiana zostanie zauważona, tym większe mamy szanse na wyleczenie choroby, dlatego tak duży nacisk kładziony jest obecnie na profilaktykę, w tym profilaktyczne i przesiewowe badania. Słowniczek terminologii związanej z rakiem znajduje się na stronie https://myday.eu.com/pl-pl/glossary/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *