Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z laniem wosku, najlepiej przez dziurkę od klucza!

Jak się bawić w Andrzejki?

Bez względu na to, czy znamy jakiegoś Andrzeja, czy nie – Andrzejki to świetny pretekst, by zorganizować rewelacyjną imprezę. Zaprośmy znajome rodziny z dziećmi, przygotujmy wróżby i… dajmy się ponieść dobrej zabawie. Oto Top 5 andrzejkowych wróżb, które przypadną do gustu małym i dużym. Zaczynamy!

  1. Lanie wosku. To tradycyjna i najmocniej kojarząca się z Andrzejkami zabawa. Do jej przeprowadzenia będziemy potrzebowali: wosku (możemy użyć resztek świec), rondelka (uwaga! garnek nie będzie się już nadawał do niczego innego!), miski z wodą i (opcjonalnie) klucza z dużym uszkiem. Rozgrzany na małym ogniu wosk przelewamy powoli do miski w zimną wodą. Gdy wosk porządnie zastygnie – wyjmujemy go z wody i oglądamy pod światło. Przepowiednia dotycząca naszej przyszłości ukryta jest w cieniu rzucanym przez woskowy kształt!
  2. Niewidzialny atrament, czyli sok z cytryny - to świetna zabawa dla dużych i małych. Co uda Wam się odczytać na płomieniem świecy?Niewidzialny atrament. Ta zabawa polega na przygotowaniu wcześniej białych karteczek, na których niewidzialnym atramentem (czyli sokiem z cytryny) zapisujemy np. imiona (ale możemy też wymyślić własne wersje wróżb, wpisując np. kolory, czy nazwy przedmiotów). Uczestnicy imprezy losują kartki, a następnie nad płomieniem świeczki sprawdzają co im wyszło.
  3. Obieranie jabłka. Niezbędne będą jabłka i obieraczki (jeżeli bawią się z nami dzieci – zadbajmy, by były to obieraczki bezpieczne dla małych rączek). Obraną skórkę (im dłuższa, tym lepsza) rzucamy za siebie, a następnie z kształtu skórki próbujemy odczytać literę – będzie to pierwsza litera imienia naszego… męża / żony, przyjaciela / przyjaciółki…
  4. Kolorowe słomki  lub patyczki. Potrzebujemy: patyczków lub zapałek (kolorowych lub po prostu wcześniej przez nas pomalowanych lub jakkolwiek oznaczonych), ewentualnie plastikowych słomek do napojów (koniecznie w różnych kolorach lub opisanych np. markerem) oraz sporej miski z wodą. Każdy uczestnik zabawy bierze jeden patyczek, zapałkę lub słomkę i wrzuca ją do miski. Osoby, których patyczki się połączą – zostaną ze sobą na zawsze.
  5. Wyścigi butów. Tę zabawę pamięta z dzieciństwa chyba każdy z nas. Na czym ona polega? Uczestnicy zabawy zdejmują z nogi po jednym bucie. Następnie wszystkie buty ustawiane są jeden za drugim i przekładane kolejno aż do momentu, w którym jeden z nich przekroczy np. próg pokoju. Czyj to but? Ta właśnie osoba pierwsza wyjdzie za mąż!

Wróżenie z butów? To tradycyjna zabawa, którą większość z nas pamięta z dzieciństwa. Czyj but pierwszy przekroczy próg?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *