smog

Smog – dlaczego jest groźny i jak się przed nim chronić?

Smog to zjawisko, które od kilku lat towarzyszy mieszkańcom większych miast niemalże przez cały rok, a zwłaszcza w okresie zimowym. To czas, gdy wiele osób ogrzewa swoje domy, paląc w piecach, co w naturalnej kolejności powoduje unoszenie się dymu z kominów do powietrza. Niestety, zanieczyszczenia wynikające z palenia produktami szkodliwymi i toksycznymi, a także ilość spalin unosząca się z ruchliwych ulic w dużych miastach są główną przyczyną powstawania smogu. Zgodnie z badaniami WHO aż 90% ludności jest narażonych na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, co znacznie wpływa na pogorszenie stanu zdrowia ludzi w różnym wieku. Jakie zagrożenie niesie za sobą zjawisko smogu? Jak można się przed nim chronić lub zminimalizować jego negatywne konsekwencje?

Smog i jego niekorzystny wpływ na zdrowie

Liczne badania dowiodły, iż długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza z toksycznymi substancjami może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, krwionośnego, wpływa negatywnie na pracę mózgu i serca. Co ważne, na pogorszenie stanu zdrowia są narażone nie tylko osoby już chorujące na którąś z wymienionych dolegliwości. Mogą się one rozwinąć u zupełnie zdrowego człowieka, co tylko dowodzi, jak niebezpieczny jest smog wiszący nad dużymi miastami.

smog

Jakie są objawy zatrucia smogiem? To przede wszystkim problemy z oddychaniem, zawroty głowy, podrażnienia oczu, astma, ale także problemy z płodnością, nowotwory, choroba Alzheimera, depresja oraz dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Widać więc, że problemu nadmiaru smogu w naszym powietrzu nie można ignorować. Co więcej, warto zadbać, by przynajmniej w swoim otoczeniu zapewnić sobie czyste powietrze i ograniczyć wdychanie smogu do minimum. W jaki sposób to zrobić?

Jak się chronić przed smogiem? Poznaj sprawdzone sposoby

Ponieważ smog to podstępny wróg, który początkowo może wpływać na nasze zdrowie w sposób niezauważalny, warto się przed nim chronić jeszcze zanim dostrzeżemy pogorszenie samopoczucia. Mając świadomość, w jakim środowisku żyjemy, możemy się przygotować na kolejną falę smogu, która zwykle zwiększa się w okresie grzewczym.

Sprawdzaj jakość powietrza

W Internecie możemy korzystać z licznych platform, które działają na podobnej zasadzie, jak prognoza pogody – z tym, że informują nas o jakości powietrza w danym okresie. Taka informacja to dla nas cenna wskazówka czy przebywanie na zewnątrz i wdychanie powietrza jest dla nas bezpieczna. Dzięki niej możemy zadecydować, czy w danym dniu nie byłoby lepszym rozwiązaniem pozostać w domu. W czasie, gdy powietrze ma niską jakość, a poziom smogu jest wysoki, lepiej ograniczyć różne aktywności na zewnątrz, na przykład bieganie czy jazda na rowerze. Jeśli już chcemy poćwiczyć poza domem, starajmy się robić to wczesnym rankiem, gdy stężenie smogu jest niższe, oraz w okolicach zielonych, na przykład parku czy lesie, gdzie powietrze jest czystsze.

Stosuj maski antysmogowe

smog

Oczywiście nie da się na cały okres zimowy po prostu pozostać w domu – musimy żyć, pracować, chodzić do szkoły, robić zakupy. Wychodząc z domu w dniu, w którym smog jest wyjątkowo zauważalny, warto nosić wysokiej jakości maskę antysmogową. Taka maska pozwala nam swobodnie oddychać, a jednocześnie blokuje szkodliwe toksyny przed dostawaniem się do naszych dróg oddechowych.

Zaopatrz się w oczyszczacz powietrza

Na rynku możemy spotkać urządzenia mające na celu oczyszczać powietrze w naszym najbliższym otoczeniu. Są to zarówno urządzenia stacjonarne, które będą oczyszczać powietrze w mieszkaniu lub biurze, jak i urządzenia przenośne. Filtry powietrza skutecznie oczyszczają je nie tylko ze smogu, ale również z kurzu, roztoczy, alergenów czy sierści zwierząt. Osoby wrażliwe powinny korzystać z niego przez cały rok.

Wybieraj rośliny oczyszczające powietrze

smog

Dla zwolenników ekologicznych rozwiązań z pewnością dobrą informacją będzie to, iż istnieją rośliny doniczkowe i ogrodowe, które w naturalny sposób wpływają oczyszczająco na powietrze. Pochłaniają toksyny, zanieczyszczenia i szkodliwe substancje, a jednocześnie poprawiają jakość i wilgotność powietrza. Warto więc pomyśleć o wstawieniu takich roślin do swojego domu lub miejsca pracy. Można je też zasadzić w ogrodzie. Do roślin ogrodowych mających najsilniejsze właściwości detoksykujące zaliczamy: gruszę pospolitą, robinię akacjową, lipę drobnolistną, jodłę kalifornijską, jesion pensylwański, świerk serbski, sosnę górską, brzozę brodawkową i jarząb szwedzki. Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu, sprawdzą się: paprotki, skrzydłokwiaty, dracena, figowiec Benjamina, anturium, daktylowiec niski, sansewieria gwinejska, bluszcz pospolity i zielistka.

Dbaj o swoje zdrowie i odporność

Mimo usilnych starań nie jesteśmy w stanie całkowicie zlikwidować smogu w naszym otoczeniu. Możemy jednak wzmocnić swój organizm i układ immunologiczny, by smog nie wpłynął na nasze zdrowie. Bardzo ważne jest chociażby odpowiednie nawodnienie organizmu, gdyż odgrywa ono ważną rolę w usuwaniu toksyn z krwi. Warto też regularnie pić herbaty ziołowe, które zawierają silne antyoksydanty i skutecznie chronią przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza. Bardzo duże znaczenie ma zdrowe żywienie. Dostarczając organizmowi witamin i składników mineralnych, a zwłaszcza przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych z grupy omeg, przygotowujemy go na walkę z toksynami i zmniejszamy jego podatność na infekcje i alergie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *