stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby – czym się objawia, jak leczyć?

Stłuszczenie wątroby to poważne schorzenie, które znacznie upośledza jej funkcje i wpływa negatywnie na codzienne życie. Wbrew pozorom, nie dotyka wyłącznie osób, które o siebie nie dbają czy nadużywają alkoholu. Jak można rozpoznać chorobę? Jak ją leczyć?

Stłuszczenie wątroby – charakterystyczne objawy

Stłuszczenie wątroby to choroba polegająca na zwiększeniu ilości tłuszczu w tkance wątrobowej. W efekcie dochodzi do zaburzeń funkcjonowania wątroby oraz pogorszenie samopoczucia. Do najczęstszych objawów zaliczamy: nudności, brak apetytu i łaknienia, uczucie sytości, problemy trawienne, tępe bóle pojawiające się tuż po zjedzeniu tłustego posiłku. Poza tym chora osoba może borykać się z przemęczeniem i ogólnym osłabieniem organizmu. Podczas badania USG jamy brzusznej da się zauważyć hepatomegalię, czyli powiększenie wątroby oraz splenomegalię, czyli powiększenie śledziony.

stłuszczenie wątroby

W zaawansowanym stadium choroby często odczuwa się uciski pod prawym łukiem żebrowym. Niestety w początkowym stadium stłuszczenie wątroby przebiega bezobjawowo, przez co większość pacjentów trafia do lekarza dopiero, gdy zaczynają odczuwać ból i dyskomfort. Choroba może występować równocześnie z zapaleniem wątroby, co w efekcie może prowadzić do marskości lub zwłóknienia narządu.

Leczenie stłuszczenia wątroby

Leczenie stłuszczenia wątroby przede wszystkim polega na zmianie nawyków żywieniowych i ogólnego trybu życia na zdrowszy. Kluczem jest dieta eliminacyjna, lekkostrawna, uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz bez używek. Z jadłospisu należy bezwzględnie wykluczyć: ostre przyprawy, używki (kawa, mocna herbata, alkohol), pokarmy wzdymające, produkty bogate w tłuszcze zwierzęce, sery żółte i topione.

stłuszczenie wątroby

Trzeba również zrezygnować z jedzenia potraw smażonych, a postawić na duszenie bez obsmażania, gotowanie na parze czy też grillowanie na grillu elektrycznym. Ponadto należy rozpocząć suplementację, gdyż upośledzone funkcje wątroby powodują mniejsze wchłanianie witamin i minerałów, co z czasem prowadzi do ich niedoborów. Chodzi głównie o witaminy A, C, E, K oraz z grupy B, a także cynk i selen. Te działania pozwolą odciążyć i w pełni zregenerować wątrobę. Najistotniejsze jest postawienie trafnej diagnozy i trzymanie się wskazań lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *