stłuszczona wątroba

Stłuszczona wątroba – jaka dieta, jakie leczenie?

Wątroba to największy narząd w organizmie człowieka, będący częścią układu pokarmowego. To właśnie ona odgrywa główną rolę w metabolizmie organizmu, ponadto filtruje toksyny, ma za zadanie regulować poziom węglowodanów, tłuszczów oraz białek. To właśnie wątroba odpowiada za homeostazę, czyli pełną równowagę w organizmie, zapewniającą dobre samopoczucie i zdrowie. Nic zatem dziwnego, że gdy szwankuje wątroba, zaczyna szwankować cały organizm. Jednym z częstych schorzeń jest stłuszczona wątroba. Co je wywołuje i jak się objawia? Jaka dieta i leczenie jest wskazane przy stłuszczeniu wątroby?

Stłuszczona wątroba – czym jest i do czego prowadzi?

Negatywny wpływ na kondycję wątroby ma między innymi niezdrowa, ciężkostrawna dieta, siedzący i stresujący tryb życia, nadużywanie alkoholu i innych używek czy też częste infekcje wirusowe i obciążenia onkologiczne. Wszystkie te czynniki mogą prędzej czy później doprowadzić do zaburzeń pracy tego narządu, a jednym z nich jest właśnie stłuszczenie wątroby. To sytuacja, w której w komórkach wątrobowych gromadzą się krople tłuszczu, które w normalnej sytuacji powinny być wykorzystane w procesie przemiany materii. W jaki sposób można rozpoznać tę chorobę? Najprościej poprzez badanie USG. Na obrazie badania stłuszczona wątroba ma znacznie jaśniejszy odcień niż zdrowy narząd.

stłuszczona wątroba

Inna metoda to oznaczenie prób wątrobowych w badaniu krwi. Ich nieprawidłowe wartości wskażą na uszkodzenie komórek wątroby. Jeszcze jedną formą jest biopsja wątroby, ale jest to badanie dość inwazyjne, dlatego wykonuje się je, gdy podejrzewa się poważne uszkodzenie wątroby. Stłuszczona wątroba sama w sobie jest do naprawy. Oznacza to, iż zmiana stylu życia spowoduje całkowite odwrócenie tego stanu, bez upośledzenia jej najważniejszych funkcji. Niemniej przewlekły stan chorobowy może z czasem doprowadzić do stanu zapalnego wywołanego toksycznymi substancjami nagromadzonymi z tkanki tłuszczowej trzewnej oraz z przewodu pokarmowego. Z kolei przewlekły stan zapalny prowadzi stopniowo do zwłóknienia wątroby, a z czasem do marskości i w końcu niewydolności wątroby.

Jak leczyć stłuszczenie wątroby?

Jak już wspomnieliśmy, stłuszczona wątroba to stan całkowicie odwracalny. Ważna jest jednak trwała zmiana szkodliwych nawyków – przede wszystkim żywieniowych, ale nie tylko. Potrzebna jest regularna aktywność fizyczna, która pozwoli zmniejszyć masę tłuszczową, a zwiększyć mięśniową. Poza tym należy ograniczyć do minimum tłuszcze zwierzęce i produkty cukiernicze.

stłuszczona wątroba

Dieta przy stłuszczeniu wątroby powinna być bogata w owoce i warzywa, oleje roślinne, ryby i orzechy. Wykazano także, iż na funkcje wątroby korzystnie działa kawa, także bezkofeinowa, w ilości 2-3 filiżanek dziennie. Oczywiście nie bez znaczenia jest też leczenie farmakologiczne. Ważna jest suplementacja fosfolipidów, które odbudowują błony komórkowe i wspomagają pracę wątroby. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *