szczoteczka do protez

Szczoteczka do protez – jaką wybrać?

Protezy zębowe, choć nie mogą ulec próchnicy, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Do tego celu bardzo przyda się szczoteczka do protez. Czym się kierować się przy jej zakupie? Jaki model szczoteczki do protez wybrać?

Szczoteczka do protez – jaka powinna być?

Po pierwsze, musimy wiedzieć, iż szczoteczka do protez różni się od tradycyjnej szczoteczki do zębów. Jej budowa pozwala na dokładne czyszczenie protezy z każdej strony. Zwykła szczoteczka do zębów nie pozwoli nam we właściwy sposób dbać o protezę, dlatego nigdy nie wychodźmy z założenia, że to bez znaczenia, jaki model szczoteczki wybierzemy. Tym bardziej, że najtańsze modele manualnych szczoteczek do protez kosztują w granicach 10 złotych, nie jest to zatem wygórowana kwota. Szczoteczka do protez powinna posiadać dwie główki, tak wyprofilowane, by dotrzeć do każdego zakamarka protezy.

szczoteczka do protez

Jeszcze lepszym wyborem może być elektryczna szczoteczka oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna. Pamiętajmy jednak, że szczoteczka do protez powinna mieć bardzo miękkie włosie, które nie porysuje materiału, z którego wykonane są protezy.

Cechy szczoteczek do protez

Jak już wspomnieliśmy, manualna szczoteczka do protez składa się z dwóch części zakończonych włosiem. Z jednej strony włosie jest lekko zaostrzone i wyprofilowane, dzięki czemu łatwiej dotrzeć do wgłębień w protezie. Druga strona posiada szersze włosie podobne do klasycznej szczoteczki do zębów. Tą częścią czyścimy wypukłe oraz szersze elementy protezy. Wbrew pozorom, codzienna pielęgnacja sztucznych zębów jest tak ważna, jak dbanie o prawdziwe uzębienie. Jama ustna osoby noszącej protezę zębową wciąż jest narażona na zapalenie dziąseł czy przykry zapach z ust.

szczoteczka do protez

Nieregularnie lub nieprawidłowo czyszczona proteza może powodować zaleganie resztek jedzenia, które po czasie mogą powodować wspomniane wcześniej objawy. Dlatego po jedzeniu warto zawsze opłukać protezę pod bieżącą, ciepłą wodą. Z kolei regularne mycie sztucznych zębów specjalną szczoteczką pozwala pozbyć się niewidocznych dla oka mikroorganizmów, które mogą rozwijać się w porowatym materiale, z którego wykonuje się protezy zębowe. Więcej ciekawych informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *