szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia – czy warto z niej skorzystać?

Dla każdej przyszłej mamy bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do porodu oraz do opieki nad maluszkiem. To ekscytujące, ale i stresujące przeżycie, warto więc pomyśleć o pomocy kogoś, kto ma doświadczenie. Miejscem, w którym można to zrobić, jest szkoła rodzenia, z której korzysta coraz więcej kobiet i par w naszym kraju. Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia? Dlaczego warto z nich skorzystać?

Szkoła rodzenia – na czym polega?

Szkoła rodzenia to miejsce dla kobiet w ciąży i ich partnerów, w którym można zyskać kontakt z doświadczonymi lekarzami i położnymi i zyskać odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące porodu. To bardzo ważne, zwłaszcza dla kobiety, która jest w ciąży po raz pierwszy. Oprócz tego w szkole rodzenia można nauczyć się obliczać termin porodu, pokonać strach przed porodem, radzić sobie z bólami porodowymi, wykonywać ćwiczenia oddechowe, rozluźniające mięśnie i relaksujące.

szkoła rodzenia

Oprócz tego można nauczyć się wielu praktycznych rzeczy potrzebnych po porodzie, czyli jak karmić piersią, jak pielęgnować noworodka, jak poradzić sobie z depresją poporodową, jak dbać o siebie w połogu oraz jak kontrolować swoją płodność po porodzie.

Dla kogo zajęcia w szkole rodzenia?

Wbrew pozorom, szkoła rodzenia to nie tylko miejsce dla kobiet w ciąży. Bardzo wskazane jest, by ciężarnej kobiecie ktoś towarzyszył, ponieważ niektóre ćwiczenia można wykonać tylko w parach.

szkoła rodzenia

Poza tym informacje, które można tam uzyskać, przydadzą się równie mocno ojcu dziecka, który również ma dużo pytań i obaw związanych z porodem oraz opieką nad noworodkiem.

Ile kosztuje szkoła rodzenia?

Kursy w szkołach rodzenia obejmują od 10 do 40 godzin zajęć, a każde spotkanie trwa jakieś 1-2 godziny i odbywa się od 1 do 3 razy w tygodniu. Ceny takich zajęć wahają się między 100, a 500 złotych. Istnieją też placówki, które przeprowadzają zajęcia nieodpłatnie lub za dowolną sumę pieniężną, jaką jesteśmy w stanie wpłacić. Kursy w szkole rodzenia mogą odbywać się indywidualnie lub w grupie. Godzina zajęć indywidualnych może kosztować jakieś 70 złotych, a grupowych 30 złotych. Spotkania weekendowe mogą kosztować jakieś 50 złotych za godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *