Traktor ogrodniczy należy dobrać do metrażu trawnika oraz specyficznych warunków, np. powierzchni mocno nachylonych lub gęsto porośniętych drzewami i krzewami

Traktor ogrodniczy, czyli traktor do zadań specjalnych!

Regularne koszenie trawy jest jedną z podstawowych prac ogrodniczych. Rodzaj, wielkość i moc kosiarki należy dobrać do metrażu trawnika. Trawniki o powierzchni przekraczające 2 tysiące metrów kwadratowych szybciej i skuteczniej skosimy za pomocą traktora. Jak wybrać idealny traktor ogrodniczy?

Traktor ogrodniczy w liczbach

Traktor do koszenia ogrodów, w których rosną drzewa i krzewy powinien mieć krótką oś skrętu, co znacząco ułatwi manewrowanie Do komfortowego koszenia dużych powierzchni bezapelacyjnie najlepszy będzie wspomniany już traktor ogrodniczy. Maszyna poradzi sobie nie tylko na płaskich trawnikach, ale również na terenie bardziej wymagającym, np. nierównym i pochyłym, a także tam, gdzie niezbędna będzie precyzyjne manewrowanie. Istotne jest odpowiednie dobranie parametrów maszyny do konkretnego terenu, który będzie za jej pomocą koszony. Np. trawniki o dużym stopniu nachylenia wymagają zainwestowania w maszynę o dużym obciążeniu i dużej mocy silnika. Z kolei w ogrodach, w których rośnie dużo drzew i krzewów – potrzebny będzie traktor o krótkim promieniu skrętu. Traktor ogrodniczy może dysponować silnikiem, którego moc mierzy się w koniach mechanicznych – do koszenia mniejszych powierzchni (od 2 do 10 tysięcy m2) wystarczą traktory o mocy silnika do 15 kM, a do większych (powyżej 10 tysięcy m2) te o mocy od 16 do 22 kM. Silniki traktorów mogą być jedno lub dwucylindrowe – bardziej funkcjonalne i zapewniające dłuższą pracę są tr dwucylindrowe. Pod uwagę należy również wziąć szerokość (najczęściej od 75 do 115 cm) i wysokość (od 3-4 do 10-11 cm) koszenia trawy  Traktory do koszenia trawy wyposażone są w własny system zbierania trawy oraz pojemny kosz, który może pomieścić nawet 300 litrów trawy (w zależności od modelu traktora, im większy kosz – tym rzadziej będziemy musieli robić przerwy na jego opróżnianie). Warto również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa – optymalna pojemność będzie wynosić około 7-8 litrów.

Po doposażeniu traktora możemy z powodzeniem używać go przez cały rok, np. jesienią do zbierania liści, a zimą do odśnieżaniaFunkcjonalne opcje dodatkowe

Traktor ogrodniczy można wyposażyć w dodatkowy osprzęt, który umożliwi przeprowadzanie innych prac ogrodniczych. Opcjami najczęściej dobieranymi są przystawki do aeracji i wertykulacji oraz walce. Nawet miniaturowy traktor ogrodniczy może sprawdzić się w roli tradycyjnego traktora rolniczego – wystarczy doczepić doń przyczepkę, bronę pazurową, czy pług wirnikowy. Jest też dobra informacja dla tych, którzy nie chcą się rozstawać z traktorem jesienią i zimą! Wystarczy, że doposażycie go w szczotki, łańcuchy śniegowe, czy lemiesz do odśnieżania i… nie straszne nam spadające z drzew liście, ani zaskakująca drogowców zima.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *