Ulewanie u dziecka to przypadłość, która dotyka większość niemowląt, a około 40% ulewa regularnie

Ulewanie u dziecka? Spokojnie!

Ulewanie u dziecka to nic innego jak cofanie się, najczęściej niewielkich ilości, treści pokarmowych z żołądka. Ta przypadłość dotyka nawet 40% maluchów (a sporadycznie ulewa większość noworodków i niemowląt) i w zdecydowanej większości wypadków nie mamy żadnych powodów do zmartwień. Dlaczego niemowlęta ulewają i co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko ulewania po kolejnych posiłkach?

Przyczyny ulewania

Ulewanie może się zdarzać zarówno dzieciom karmionym piersią, jak i tym karmionym mlekiem modyfikowanym. Ulewanie nie jest groźne!Z ulewaniem mamy do czynienia, gdy po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu minutach po wypiciu przez dziecko mleka – z jego usta wypływa pokarm. Ulewana treść może mieć postać mleka lub serka (im więcej czasu minie od momentu wypicia mleka do ulania – tym bardziej przetworzoną postać będzie miało mleko). Dlaczego dziecko ulewa? Otóż dlatego, że jego układ pokarmowy nie jest w pełni dojrzały – po wypełnieniu żołądka mięśnie nie zaciskają odpowiednio tzw. wpustu żołądka, co umożliwia swobodne wypływania z niego połkniętych treści. Szczegółowo wyjaśnia nam to krótkie video o ulewaniu. Jeżeli ulewanie u dziecka nas niepokoi – skontaktujmy się z pediatrą, który rozwieje nasze obawy i wykluczy u niemowlaka wymagający leczenia refluks.

Zapobieganie ulewaniu

Podstawą profilaktyki ulewania jest dbanie o to, by dziecku odbiło się po jedzeniu, najlepiej malucha położyć na własnym ramieniu Ustaliliśmy już, że ulewanie u dzieci nie jest groźne, ale z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Cofająca się treść żołądkowa jest już w mniejszym lub większym stopniu zmieszana z sokami żołądkowymi, a co za tym idzie – jest kwaśna. Kwaśny odczyn może podrażniać przełyk, ale również skórę na buzi dziecka. Co możemy zrobić, by zminimalizować prawdopodobieństwo ulania po kolejnym posiłku? Oto kilka rad:

  • dziecko w trakcie jedzenia powinno być w pozycji półleżącej, w której głowa jest nieco wyżej niż reszta ciała;
  • karmiąc dziecko róbmy mu przerwy na złapanie oddechu, np. co 3-5 minut odstawiajmy je od piersi lub butelki, aby mogło swobodnie zaczerpnąć oddechu, możemy również unieść delikatnie niemowlaka do pozycji pionowej, aby pozbył się powietrza połkniętego podczas tych kilku minut;
  • im gęstszy pokarm – tym mniejsza szansa na ulewanie; mleko z piersi można odciągnąć i zagęścić np. kleikiem ryżowym;
  • im mleko szybciej płynie – tym większe prawdopodobieństwo, że malec oprócz pokarmu będzie połykał również powietrze; karmiąc piersią można ręcznie odciągnąć trochę mleka przed przystawieniem dziecka do piersi, na początku karmienia mleko jest najrzadsze i wypływa najszybciej;
  • zadbajmy o to, by dziecku zawsze się odbiło po jedzeniu; umieszczamy go w pozycji pionowej, najlepiej opierając je na naszym ramieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *