Podlewanie roślin podczas upału powinno odbywać się według ściśle określonych zasad, które pozwolą na skuteczne ich nawodnienie

Upalne dni? Chroń swoje rośliny! – część I

W końcu przyszło lato! Postanowiło wejść z przytupem i na dzień dobry zafundowało nam upały. Temperatury przekraczające 35 st. C są ciężkie do zniesienia nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin. Być może dla tych drugich nawet cięższe, bo przecież nie wezmą swych korzeni w garść i nie przeniosą się do cienia, by tam, z mocno schłodzonym napojem w dłonie, przetrwać gorące dni. Jak możemy pomóc roślinom w naszych ogrodach? Oto część I krótkiego poradnika.

Nawadnianie najważniejsze!

Podlewanie roślin w pełnym słońcu może skutkować ich poparzeniem - krople na liściach zadziałają jak szkła powiększająceRegularne podlewanie to najważniejsze, co możemy zrobić dla naszych roślin. Najlepiej podlewać je dwukrotnie w ciągu dnia:

  • wcześnie rano – tuż przed wschodem słońca lub gdy to jest jeszcze nisko, wtedy gleba nie jest jeszcze bardzo nagrzana, co zdecydowanie zmniejsza ilość wody, która zamiast nawadniać rośliny – odparowuje;
  • późnym wieczorem – najlepiej po zachodzie słońca lub gdy to jest już bardzo nisko, również wtedy ziemia jest już nieco chłodniejsza niż w ciągu dnia;
  • opcjonalnie (w wypadku bardzo wysokich temperatur i niskiej wilgotności powietrza) – w ciągu dnia, ale wówczas podlewamy wyłącznie korzenie roślin (sprawdzi się raczej szlauch, który kładziemy pod najniższymi liśćmi rośliny), podlewanie roślin w pełnym słońcu strumieniem wody skierowanym na liście i kwiaty może skutkować ich poparzeniem (pozostające na liściach i kwiatach krople wody zadziałają ja małe szkła powiększające, które przyciągną miejscowo jeszcze więcej promieni słonecznych).

W dużych ogrodach, bogato obsadzonych roślinami ozdobnymi warto wziąć pod uwagę zainstalowanie systemu nawadniającego, który będziemy mogli ręcznie sterować. Wówczas możemy podlewać nasze rośliny nawet nocą! Taka instalacja wymaga sporych nakładów pracy i średnich nakładów finansowych, ale z pewnością zwróci się w postaci ogrodu do pozazdroszczenia.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Dobrym sposobem skutecznego nawadniania roślin doniczkowych są butelki z wodą wetknięte w ziemię do góry nogamiRóżne rośliny potrzebują różnej ilości wody, ważne jest również miejsce, w którym zostały zasadzone. Częstszego podlewania będą wymagały wszystkie te rośliny, których system korzeniowy jest płytki. Upały łatwiej przetrwają rośliny posadzone w cieniu, choć trzeba wziąć pod uwagę fakt, że są to w większości krzewy, które lubią równocześnie cień i wilgoć. Aby nasze podlewanie było skuteczniejsze – warto pamiętać o regularnym spulchnianiu ziemi wokół korzeni rośliny – po zbitej i wysuszonej na tzw. skorupę ziemi, woda z konewki raczej rozpłynie się na boki niż nawodni korzenia. Rośliny doniczkowe możemy dodatkowo zabezpieczyć w większe ilości wody wsadzając do doniczek odwrócone butelki z wodą, która będzie powoli nawadniać ziemię i system korzeniowy kwiatów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *