Dość słońca mogą mieć nawet słoneczniki, bo temperatury przekraczające 42 st. C powodują ścinanie się białka niezbędnego do życia

Upalne dni? Chroń swoje rośliny! – część II

Lato zaczęło się… gorąco! Na dzień dobry zafundowało nam upały, które nie odpuszczają od kilku dni. Przyjemnie jest tylko w cieniu, bo temperatury przekraczające 35 st. C zdecydowanie zniechęcają do przebywania na słońcu. Warto zdać sobie sprawę, że promienie słoneczne i gorące powietrze są ciężkie do zniesienia nie tylko dla ludzi, ale również dla roślin. Jak możemy pomóc krzewom i kwiatom w naszych ogrodach? Oto część II krótkiego poradnika.

W I części pisałam o sprawie najważniejszej, czyli nawadnianiu – KLIK. Dzisiaj bierzemy na tapetę inne sposoby zapewnienia roślinom komfortu w upalne dni.

Ściółkowanie ziemi

Ściółkowanie roślin to nic innego jak okrywanie ziemi wokół nich materiałem ochronnym, najlepiej naturalnych, np.: korą, trocinami lub mulczemŚciółkowanie oznacza stworzenie warstwy ochronnej na ziemi wokół roślin (tej, która znajduje się nad korzeniami). Możemy do tego celu użyć:

  • trocin (uwaga, gdy zawieje mocniejszy wiatr, będą… wszędzie!)
  • słomy (efekt nie będzie powalał wizualnie, słomę stosuje się raczej w okresach jesienno – zimowych, by ochronić rośliny i ich korzenie przed przymrozkami i mrozem)
  • kory (bardzo popularny materiał, niezbyt drogi, a do tego efektownie wyglądający, mżna wybrać kory różnokolorowe i stworzyć piękne oraz funkcjonalne kompozycje na rabatkach)
  • szyszek (one również mogą ładnie wyglądać, a do tego są… za darmo! wystarczy wybrać się na spacer do lasu)
  • mulczu (czyli ścinek roślinnych, m.in. trawy; niezbyt ładnie wyglądające, ale bardzo skutecznie rozwiązanie)

Takie ściółkowanie ma jedno zadanie: ochronić ziemię nad korzeniami naszych roślin przed jej nadmiernym wysychaniem, przytrzymanie wilgoci w ziemi i umożliwienie wodzie dotarcie w głąb gleby.

Cieniowanie roślin

Cieniowanie roślin zasadzonych w gruncie można wykonać sięgając po specjalną tkaninę ogrodniczą - musi być oddychającaCieniowanie to nic innego jak przesuwanie w cień roślin zasadzonych w donicach. Cieniować można również rośliny zasadzone w glebie – wystarczy zarzucić na nie cienką (oddychającą!) tkaninę ogrodniczą. Im większe liście – tym większej ochrony potrzebują! Planując ogród warto dobrze przemyśleć nie tylko jego wizualną część, ale również tę praktyczną – weźmy pod uwagę preferencje poszczególnych gatunków roślin, a dla kwiatów przeznaczonych do zasadzenia w dekoracyjnych doniczkach wybierzmy raczej donice jasne i kamienne niż ciemne i metalowe i plastikowe, które zdecydowanie bardziej będą się nagrzewać w słońcu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *