wątroba

Wątroba – jak dbać o ten wyjątkowo ważny narząd?

W naszym organizmie każdy narząd pełni jakąś ważną funkcję, ale wątroba bez wątpienia zajmuje miejsce w ścisłej czołówce. Pełni kilkanaście funkcji, a jedną z najważniejszych jest detoksykacja organizmu oraz filtrowanie toksyn, które dostają się do naszego ciała poprzez pokarm czy nawet powietrze. Nawet po poważnych chorobach jest w stanie sama się zregenerować. Jak więc można dbać o swoją wątrobę? Jak wspomóc jej leczenie?

Wątroba – najważniejsze informacje

Wątroba jest największym narządem miąższowym w organizmie człowieka. Stanowi jakieś 2,3 do 3% masy ciała. U mężczyzn może ważyć od 1,5 do 1,8 kg, a u kobiet od 1,3 do 1,5 kg. Jest ona zbudowana z milionów komórek nazywanych hepatocytami, a w ciągu minuty przepływa przez nią jakieś 1,8 litra krwi. Poza tym wątroba jest narządem o najwyższej temperaturze spośród wszystkich narządów w ludzkim ciele.

wątroba

Do najważniejszych funkcji wątroby zaliczamy:

• tworzenie oraz wydzielanie żółci niezbędnej do trawienia tłuszczu;
• udział w przemianie materii węglowodanów, tłuszczów i białek;
• termoregulacja – utrzymanie właściwej ciepłoty ciała;
• odtruwanie organizmu z toksyn;
• magazynowanie witamin A, B6 i D, a także składników mineralnych, na przykład witaminy K i żelaza.

Co zagraża wątrobie?

Wątroba odpowiada za jakieś 500 funkcji, które codziennie przebiegają w naszym organizmie, często nawet niezauważalnie. Dopiero gdy wątroba zaczyna poważnie szwankować, możemy zacząć to odczuwać. Zamiast jednak doprowadzić do stanu chorobowego, lepiej profilaktycznie dbać o wątrobę. Co może jej szczególnie szkodzić? Jest to przede wszystkim nieodpowiednie żywienie, polegające głównie na tłustych, ciężkostrawnych posiłkach. Taka dieta może doprowadzić do nadwerężenia wątroby, a nawet do jej stłuszczenia i trwałego uszkodzenia. Innym obciążeniem są wszelkiego rodzaju używki, to jest alkohol, papierosy oraz kawa w dużych ilościach. Wątrobie mogą szkodzić też niektóre leki – przy długotrwałym przyjmowaniu znacząco ją obciążają.

wątroba

Innym negatywnym czynnikiem jest zanieczyszczone powietrze, gdyż jak mówiliśmy, ma ona za zadanie także oczyszczać organizm z toksyn, a tych nie brakuje w powietrzu pełnym spalin i smogu. Na naszą wątrobę negatywnie wpływa także stres. Warto więc starać się go minimalizować oraz znaleźć sobie jakieś odprężające hobby, które pozwoli rozładować napięcie po ciężkim dniu czy tygodniu pracy. W domowej apteczce przydadzą się też sprawdzone tabletki na wątrobę. Więcej o tym, jakie funkcje pełni wątroba oraz jak o nią dbać przeczytacie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *