Witaminy i minerały znajdują się przede wszystkim w owocach i warzywach

Witaminy i minerały do kontroli!

Witaminy i minerały to elementy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiadają one za wszystkie procesy zachodzące w organizmie i regulują pracę większości narządów. Ich zadaniem jest również wspieranie układu immunologicznego w walce z różnego rodzaju chorobami. Podstawowym źródłem witamin i minerałów są owoce i warzywa, dlatego tak ważna jest zróżnicowana dieta, bogata właśnie w świeże owoce i warzywa. Niedobory witamin i minerałów mogą skutkować rozmaitymi problemami zdrowotnymi, różnego kalibru.

Witaminy i minerały w owocach i warzywach

Najlepszym źródłem witamin i minerałów są owoce i warzywa. Oczywiście najlepiej świeże i nieprzetworzone. Dobrze jest postawić na owoce i warzywa sezonowe – wówczas możemy mieć pewność, że nie straciły swoich właściwości w wyniku nieprawidłowego przechowywania.

Owoce i warzywa to najlepsze źródło witamin i minerałów - jedzmy je minimum 5 razy dziennie

Gdy skończy się sezon na owoce miękkie – zacznie się sezon na jabłka, a potem na ccccccytrusy (pełne witaminy C!).

Witaminy i minerały znajdują się we wszystkim owocach, choć oczywiście w różnym stężeniu

Nie zapominajcie o warzywach! Zawierają zdecydowanie mniej cukrów niż owoce, a co za tym idzie – można je jeść niemal bezkarnie, w opcji… „do woli”.

Warzywa to doskonałe źródło witamin i minerałów, pozbawione większości cukru, który jest w owocach

Suplementacja w razie niewystarczającej podaży

Jeżeli z jakiś względów nie możemy dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tych składników – powinniśmy rozważyć witaminy i minerały w formie suplementu. Ewentualną suplementację najbezpieczniej będzie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie ich dostarczyć z pożywienia - należy rozważyć suplementację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *