wizyta u dietetyka

Wizyta u dietetyka – co warto wiedzieć?

Żyjemy w czasach, gdy z powodu stresu, siedzącego trybu życia oraz niewłaściwego żywienia poważne choroby nie omijają stosunkowo młodych osób. O problemie otyłości mówi się już w kontekście dzieci, widać więc, że jest to plaga naszych czasów. Często problem z utrzymaniem prawidłowej wagi występuje pomimo stosowania restrykcyjnej diety czy aktywności fizycznej. Możemy mieć wtedy do czynienia z zaburzoną gospodarką hormonalną lub insulinoopornością utrudniającą spalanie tkanki tłuszczowej. W tej sytuacji samo leczenie nie wystarczy, potrzebna jest też odpowiednia dieta rozpisana przez kompetentną osobę. Dlatego często w procesie leczenia dodatkowo pomoc może wizyta u dietetyka. Jak się do niej przygotować? O co dietetyk może spytać? I jaka w ogóle jest jego rola?

Wizyta u dietetyka – kiedy i dlaczego warto się na nią umówić?

Chociaż z prawnego punktu widzenia dietetyk nie jest lekarzem, jego wiedza i przygotowanie często są niezbędne, by wprowadzone leczenie było skuteczne. Dlatego wizyta u dietetyka nie jest żadnym chwytem marketingowym – on naprawdę może nam pomóc. Zadaniem dietetyka jest nie tylko pomoc w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Powinien on szczegółowo zapoznać się z naszymi wynikami badań, by pod kątem naszych schorzeń móc dobrać odpowiedni sposób żywienia.

wizyta u dietetyka

Dowodem na to, iż praca dietetyka jest bardzo pożyteczna świadczy chociażby fakt, iż z jego pomocy korzystają szpitalne, przychodnie, ośrodki sportowe, gabinety SPA, sanatoria czy uzdrowiska. Istnieje nawet osobna specjalizacja, mianowicie dietetyk kliniczny, który specjalizuje się w układaniu diety osobom chorym. Jeżeli więc mimo leczenia i zdrowego odżywienia nadal mamy problemy z zachowaniem prawidłowej wagi, warto udać się do dietetyka.

Przed pierwszą wizytą – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u dietetyka jest bardzo ważna, często kluczowa. Warto więc, by przygotowany do niej był nie tylko dietetyk, ale też pacjent. Dzięki ścisłej współpracy uda się osiągnąć lepsze wyniki. Na pierwszej wizycie dietetyk zbiera bardzo szczegółowy wywiad od pacjenta. Warto więc zabrać ze sobą aktualne wyniki badań, szczególnie badania krwi, a także spis nawyków żywieniowych. Na kilka dni przed wizytą rozpocznijmy prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Notujemy w nim, co dokładnie jemy w ciągu dnia, o której godzinie, oraz jaki jest skład poszczególnych produktów. Nie pomijamy żadnego posiłku, także przekąsek jedzonych między posiłkami. Taki spis stanowi dla dietetyka bardzo cenną informację o naszych nawykach i błędach żywieniowych, co stanowi wstęp do rozpisania właściwego jadłospisu. Jeśli zaś chodzi o badanie krwi, warto zbadać przed wizytą następujące parametry: morfologia krwi, poziom cholesterolu, glikemia na czczo i TSH. W przypadku stwierdzonych chorób zabieramy ze sobą wszystkie wyniki i zalecenia lekarza prowadzącego, by dietetyk miał wgląd w przebieg naszego leczenia.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Jak już wspomnieliśmy, na pierwszej wizycie dietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Pyta przede wszystkim o nawyki żywieniowe, ale także o aktywność fizyczną, choroby, przyjmowane leki, o wcześniejsze próby odchudzania i ich efekty. Dobry dietetyk bardzo wniknie w problem, zapyta więc też o sprawy z pozoru niezwiązane z naszą wagą, na przykład o nasze hobby, o ilość snu w tygodniu, godzinach wstawania i chodzenia spać, o to, jak często jadamy na mieście, a także o choroby najbliższych osób, które mogą mieć genetyczne podłoże i potencjalnie obciążać także nas.

wizyta u dietetyka

Następnie dietetyk wykona pomiary antropometryczne. Na czym to polega? W nowoczesnych gabinetach możemy spotkać się z urządzeniami mierzącymi masę ciała z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej. To swego rodzaju waga, która oprócz pomiaru określa ilość tkanki tłuszczowej, ilość tkanki mięśniowej, a także ilość beztłuszczowej masy ciała, ponadto ilość wody i białka w organizmie, określa wiek metaboliczny ciała, ilość tłuszczu trzewnego oraz masę mineralną kości. Warto dodać, iż taki pomiar jest dokładniejszy, gdy wykona się go na czczo. Ważenie i analiza składu ciała powinna być uzupełniona o dokładne pomiary obwodu ciała w różnych miejscach, np. w talii, biodrach czy udach, co dodatkowo pozwoli później monitorować efekty zaleconej diety.

Jak wygląda dobranie diety u dietetyka?

Choć pierwsza wizyta u dietetyka rzeczywiście jest kluczowa, to tak naprawdę dopiero początek. Dietetyk może rozpisać dla nas jadłospis na maksymalnie kilkanaście dni. Po tym czasie należy przyjść ponownie na wizytę kontrolną, by przeanalizować pierwsze efekty i nasze samopoczucie. Co ciekawe, Jadłospis dobierany jest nie tylko pod kątem stanu zdrowia czy kaloryczności, ale nawet preferencji żywieniowych czy możliwości finansowych. Dzięki temu wytrwanie na diecie jest możliwe i nie wymaga zbyt dużych poświęceń czy nakładów finansowych. Kontrolne wizyty powinny odbywać się regularnie, a w razie potrzeby dietetyk zmienia jadłospis, by w razie zmiany stanu zdrowia czy przyjmowanych leków u pacjenta nie doszło do niedoborów witamin i minerałów.

wizyta u dietetyka

Rozpisanie diety u dietetyka nie tylko pozwoli na skutecznie odchudzanie lub kontrolowanie wagi, ale przede wszystkim ma wspomóc leczenie ewentualnych schorzeń, a może nawet wstrzymać ich rozwój lub zapobiec ich powstaniu. Prawidłowe żywienie ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, warto więc znaleźć dobrego dietetyka i z jego pomocą o siebie zadbać. W naszych czasach to żadna fanaberia, lecz skuteczny sposób na świadome odżywianie i bezpieczne odchudzanie pod okiem specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *