wrzosy w doniczkach

Wrzosy w doniczkach, czyli jesień w Twoim domu

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas wraz z nadejściem tej pory roku postanawia też nieco zmienić wystrój wnętrza swojego mieszkania, by było ono przytulne na długie, chłodne wieczory. Jednym z niezbędnych elementów jesiennej aranżacji wnętrz są wrzosy w doniczkach. Choć to roślina ogrodowa, z powodzeniem można ją też hodować w domu. Jej piękny kolor oraz nieskomplikowana uprawa sprawiają, iż wrzosy to najpopularniejsze i najchętniej wybierane kwiaty na jesień do domu. Są wspaniałą ozdobą parapetów, stołów i komód, zwłaszcza w połączeniu z dobrze dobranymi, ozdobnymi doniczkami. Ale w jaki sposób dbać o wrzosy, aby pięknie kwitły i szybko nie uschły? Jak przygotować tę roślinę na jesień w mieszkaniu, w doniczce? Jakie podłoże wybrać? Postaramy się znaleźć odpowiedź na wszystkie te pytania.

Wrzosy w doniczkach – podstawowe informacje o uprawie domowej

Decydując się na uprawę wrzosów w warunkach domowych, warto wiedzieć, iż wrzos zwyczajny, nazywany też pospolitym, to roślina wieloletnia. Oznacza to, iż przy odpowiednim sposobie hodowli może ona cieszyć nas pięknym, kwitnącym wyglądem przez wiele lat. Od czego zacząć uprawę wrzosów? Przede wszystkim od dobrania właściwego podłoża.

wrzosy w doniczkach

Wrzosy w doniczkach lub w ogrodach nie przyjmą się na ciężkiej, gliniastej ziemi. Najlepsze podłoże to ziemia jałowa, piaszczysta i przepuszczająca powietrze, z kwaśnym odczynem, który powinien wynosić od 3,4 do 5 pH. Poza tym wrzosy lubią przebywać w miejscach nasłonecznionych, dlatego najlepiej będą kwitnąć na parapecie, gdzie mają największy dostęp do światła dziennego. Po przyniesieniu wrzosów ze sklepu warto je od razu przesadzić do większych doniczek lub skrzynek. Najlepiej hoduje się je grupami, a przy okazji pięknie wyglądają zasadzone obok siebie w długiej, ozdobnej doniczce. Ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy, nie wymagają sadzenia w głębokich doniczkach. Aby wrzos dobrze kwitł, najlepiej, gdy znajduje się na balkonie, tarasie lub przy oknie. Ale w okresie jesiennym może na jakiś czas stanowić ozdobę mieszkania. Jeżeli decydujemy się na uprawę wrzosów w warunkach typowo domowych, przede wszystkim musimy zadbać o to, by nie były przesuszone. Może to wymagać codziennego podlewania, oczywiście niezbyt obficie, ale regularnie.

Sadzenie i podlewanie wrzosów w doniczkach

Skoro poznaliśmy ogólne wskazania i przeciwwskazania dotyczące sadzenia wrzosów w doniczkach, warto skupić się na szczegółach każdego etapu ich uprawy. Oczywiście pierwszy z nich to sadzenie. Od czego zacząć? Jak wspomnieliśmy wcześniej, po zakupie wrzosów należy je przesadzić do większych doniczek. Doniczka powinna mieć minimum 15 cm średnicy. Głębokość sadzenia również ma znaczenie – zbyt płytkie zasadzenie spowoduje przesuszenie, natomiast zbyt głębokie gnicie. Sadząc wrzosy w doniczkach, warto też zadbać o to, by miały one odpływ wody. Dzięki temu wrzosy nigdy nie ulegną przelaniu, na co są wyjątkowo wrażliwe.

wrzosy w doniczkach

Kolejnym etapem uprawy i jednocześnie podstawą pielęgnacji wrzosów jest oczywiście podlewanie. Wrzosy lubią wodę, ponieważ ich system korzeniowy z powodu słabego rozwinięcia nie jest w stanie pobrać tylu składników pokarmowych i wody, co inne rośliny o mocnym i szerokim systemie korzeniowym. Dlatego wrzosy należy podlewać często, ale niezbyt obficie. Woda do podlewania nie powinna zawierać wapnia i dobrze, by miała temperaturę pokojową. Podczas podlewania zwróćmy szczególną uwagę na to, by nie zmoczyć liści, gdyż spowoduje to rozwinięcie się chorób grzybowych.

Gdzie umieścić wrzosy w mieszkaniu?

Jak widać, zasadzenie oraz pielęgnacja wrzosów nie jest skomplikowana. Przy odrobinie wysiłku uzyskamy przepiękne, jesienne kwiaty o intensywnej barwie, które doskonale uzupełnią aranżację mieszkania, zwłaszcza w stylu prowansalskim i nowoczesnym. I tu rodzi się kolejne pytanie: gdzie postawić wrzos i jak przygotować mu stanowisko, aby był wyeksponowany jako ozdoba mieszkania i jednocześnie miał dobre warunki do kwitnięcia? Jak wspomnieliśmy, najlepiej gdy wrzosy są na świeżym powietrzu, w końcu są to rośliny ogrodowe. Dlatego wiele osób decyduje się przyozdobić nimi swoje balkony i tarasy. Ale nie oznacza to oczywiście, iż wrzosy nie mogą stać w mieszkaniu – wymagają jednak wtedy więcej uwagi. Doniczki z wrzosami powinny znaleźć się w widnym, słonecznym miejscu, lecz niezbyt nagrzanym. W czasie jesienno-zimowym przypada okres grzewczy, zatem ustawienie wrzosów na parapecie, pod którym znajduje się grzejnik może nie być dobrym pomysłem. Wrzosy lepiej kwitną w grupach, dlatego by wyeksponować ich piękno, warto zasadzić ich kilka obok siebie w dłużej donicy, na przykład przypominającej drewnianą skrzynkę. Będzie to piękne uzupełnienie aranżacji wnętrza. Taka forma zasadzenia pozwoli nam też bez żadnych dodatkowych przygotowań przenieść wrzosy na balkon lub taras, by miały lepsze warunki wzrostu.

wrzosy w doniczkach

Wrzosy to zdecydowanie wyjątkowe kwiaty kojarzone z jesienną aurą. Są wspaniałą ozdobą ogrodów, tarasów, balkonów i mieszkań. Mogą kwitnąć przez wiele lat, jeśli tylko odpowiednio się nimi zajmiemy. Jeżeli więc planujesz zakup tych wyjątkowych roślin i stworzenie mini wrzosowiska w swoim domu, weź pod uwagę cenne wskazówki dotyczące ich uprawy. Dzięki temu nie będziesz musiał po paru dniach pozbyć się ze smutkiem uschniętych lub zgniłych kwiatów, o które nie zadbano we właściwy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *