Czajnik elektryczny to nowoczesne i eleganckie urządzenie, które nie tylko ułatwia pracę w kuchni, ale również jest jej niewątpliwą ozdobą

Jak wybrać idealny czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny to nowoczesna alternatywa tradycyjnego czajnika. Czas potrzebny do zagotowania wody jest w wypadku czajnika elektrycznego zdecydowanie krótszy, a co za tym idzie – dużo szybciej możemy cieszyć się smakiem gorącego napoju. Jednak czajnik czajnikowi nierówny! Czajniki mogą być wyposażone w grzałkę spiralną lub płaską, mieć różną moc i być zbudowane z różnych materiałów. Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny?

Pojemność czajnika

Czajnik elektryczny marki DeLonghi to stylowe urządzenia wykonane z najwyższej jakości materiałówOd tego parametru będzie zależała funkcjonalność czajnika. Jeżeli korzysta z niego na co dzień od 1 do 3 osób – wystarczy czajnik o pojemności 1 litra. Większe rodziny powinny zainwestować w czajniki o pojemności minimum 1,5 litra – w innym wypadku przygotowanie herbaty dla wszystkich członków rodziny będzie wymagało minimum dwukrotnego zagotowania wody (to nieekonomiczne!). Jeden kubek napoju to najczęściej 250-300 ml, a zatem żeby sprawdzić jaka pojemność czajnika będzie dla nas optymalna – wystarczy przemnożyć te 250-300 ml przez liczbę członków rodziny. Na rynku dostępne są czajniki elektryczne o pojemności od 0,4 l do 2,5 l.

Rodzaj grzałki

W czajnikach elektrycznych montowane są dwa rodzaje grzałek: spiralne (tradycyjne) oraz płytkowe (zakryte, umieszczone w podstawie urządzenia). Ważną różnicą jest to, że w czajnikach z grzałkami spiralnymi musi być zawsze zagotowywane minimalnie tyle wody, by cała grzałka była zakryta. Minusem tego rozwiązania jest osadzający się na grzałce kamień, a plusem – stosunkowo niska cena. Czajniki z grzałkami zakrytymi są droższe, ale też zdecydowanie trwalsze (dłużej je użytkujemy), ciszej pracujące  i ekonomiczniejsze w użytkowaniu (zagotowujemy dokładnie tyle wody, ile akurat potrzebujemy).

Moc czajnika

Od mocy urządzenia będzie zależał czas niezbędny do zagotowania wody oraz ilość zużywanej przy tym energii. Do wyboru mamy czajniki o mocy od 200 W do nawet 3100 W. Czajnik elektryczny wyposażony w grzałkę płytkową pobiera zazwyczaj nieco więcej prądu niż urządzenie z grzałką spiralną – grzałki płaskie muszą bowiem ogrzać wodę oddając ciepło do góry, a grzałki spiralne ogrzewają wodę je otaczającą.

Dodatkowe funkcjonalności

Nowoczesne czajniki elektryczne wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie z urządzeń oraz zwiększają bezpieczeństwo użytkowania. Jakie? Na przykład takie:

  • Nowoczesne czajniki elektryczne to zaawansowane technologicznie urządzenia, bezpieczne w użytkowani i charakteryzujące się długą żywotnościąregulacja temperatury (pozwala na dopasowanie temperatury do rodzaju przygotowywanego napoju);
  • elektroniczny wyświetlacz;
  • filtry antyosadowe;
  • podświetlany wskaźnik poziomu wody;
  • lampka kontrolna i automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody;
  • zabezpieczenie przed włączeniem czajnika bez wody;
  • zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem pokrywy.

Budowa czajnika

Czajniki mają dzbanki zbudowane z różnych materiałów: tworzywa sztucznego, stali szlachetnej, ceramiki lub szkła. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Obecnie największą popularnością cieszą się dzbanki ze stali nierdzewnej, które wyglądają stylowo (dostępne w zróżnicowanym designie), są łatwe do utrzymania w czystości i bardzo trwałe. Wybierając czajnik elektryczny warto wziąć pod uwagę nie tylko jego techniczne parametry, ale również wygląd – urządzenie powinno pasować do wnętrza naszej kuchni, stylowo, kolorystycznie i kształtem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *