Ulewanie u niemowląt to naturalna reakcja, którą można zaobserwować u większości maluchów, bez względu na sposób ich karmienia

Wzdęcia, zaparcia i ulewanie u niemowląt

Układ pokarmowy niemowlaka nie jest w pełni dojrzały, a co za tym idzie – dużo łatwiej u malucha o wzdęcia, zaparcia, czy tzw. ulewanie. O ile wzdęcia i zaparcia są dolegliwościami, które mogą powodować u dziecka dyskomfort o różnym natężeniu, o tyle ulewanie jest reakcją, która najczęściej nie robi na noworodku, czy niemowlęciu żadnego wrażenia. Ulewanie u niemowląt dotyczy większości małych dzieci, bez względu na to, czy są karmione piersią (to najlepszy sposób żywienia noworodków i niemowląt w pierwszym półroczu ich życia), czy mlekiem modyfikowanym. Dlaczego małe dzieci ulewają? Jak przeciwdziałać zaparciom i wzdęciom?

Ulewanie u niemowląt – przyczyny

Ważna jest technika przystawiania dziecka do piersi - jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować je z położną lub doradcą laktacyjnymUlewanie u niemowląt dotyczy statystycznie nawet co drugiego noworodka i niemowlaka. Najczęstszą przyczyną tego na ogół niegroźnego zjawiska jest niedorozwój zwieraczy przełyku, które nie potrafią jeszcze w pełni zapobiegać cofaniu się pokarmu do jamy ustnej. Układ pokarmowy dojrzewa jeszcze po urodzeniu, a w okolicach 4 miesiąca życia zwieracze żołądka funkcjonują zdecydowanie lepiej niż na początku. Istnieje kilka czynników, które mogą potęgować ulewanie. Na szczęście są to równocześnie czynniki, na które mamy mniejszy lub większy wpływ. Niemowlęta ulewają po obfitym posiłku i gdy się przejedzą.

Jeśli więc problem z ulewaniem jest naprawdę spory (dziecko ulewa często i duża, a my martwimy się, czy maluch jest syty) – warto podawać dziecku pierś częściej, ale nie trzymać go przy niej zbyt długo (tak, aby jednorazowe porcje mleka nie były zbyt duże). Bardzo ważna jest również technika przystawiania do piersi – maluch powinien obejmować ustami szczelnie całą brodawkę lub smoczek butelki (w przypadku dzieci karmionych mlekiem następnym / zastępczym). Każdy noworodek i niemowlę (przede wszystkim w pierwszym półroczu życia) powinno być po posiłku bezwzględnie odbijane, czyli uniesione do pozycji pionowej (lub zbliżonej do pionowej), która pozwala na usunięcie z żołądka powietrza.

Mleko NAN zaparcia to jeden ze sposobów walki z zaparciami u niemowląt w drugim półroczu życiaA co z wzdęciami i zaparciami?

W przypadku niemowląt cierpiących z powodu wzdęć powinniśmy w pierwszej kolejności zweryfikować technikę przystawiania do piersi lub podawania butelki (istotne jest również dobranie odpowiednich smoczków!). Jeżeli podczas jedzenia do brzuszka malucha dostaje się za dużo powietrza, którego nie uda się usunąć z żołądka podczas odbijania – może ono powodować właśnie bolesne wzdęcia. Z kolei zaparcia mogą wynikać z indywidualnych predyspozycji malucha do tego typu problemów. Więcej na temat zaparć u dziecka przeczytacie tutaj. Niewielki wpływ na ich powstawanie może mieć również dieta matki lub skład mleka modyfikowanego (w przypadku starszych niemowląt można zastosować np. następne mleko NAN – mleko na zaparcia).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *