Złota jesień to idealy czas na czytanie

Z książką mi do twarzy

Nie wyobrażam sobie… nie czytać. Książka to przecież obietnica najwyższej jakości przygody, podróży w głąb siebie, w swoje emocje… Dobra literatura pozostawia nas zawsze z czymś i zawsze z dojmującym uczuciem pustki, gdy już przeczyta się ostatnie zdanie. Jedyne, co wówczas można zrobić to… sięgnąć po kolejną pozycję.

Czytelnictwo w Polsce

Książek nigdy nie jest za wiele, może być tylko za mało półekChoć dane o stanie polskiego czytelnictwa mogą przyprawiać o ciarki (w 2013 roku jedynie 41 proc. Polaków przeczytało chociaż jedną książkę) to i tak coś pozytywnego zaczyna się dziać wokół książek. Zaczynamy o nich rozmawiać, zaczynamy się z książkami pokazywać, powstają kolejne portale i funpage dedykowane poświęcone książkom – ich recenzjom i rankingom. Chwalimy się na portalach społecznościowych, co aktualnie czytamy, śledzimy nowości wydawnicze, coraz chętniej chadzamy na spotkania autorskie. I choć daleko nam jeszcze do Niemców, Szwedów, czy Holendrów, wciąż nie możemy równać się naszymi czeskimi sąsiadami to mamy nasz rodzimy Big Book Festival, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli” (w tym roku odbyła się już trzecia edycja festiwalu, która przyciągnęła tysiące czytelników z całego kraju). Polska Izba Książki pracuje nad projektem ustawy o jednolitej cenie książki – w ciągu pierwszych 12 miesięcy nowości wydawnicze miałyby kosztować tyle samo, bez względu na miejsce, w którym są sprzedawane.

Znajdź czas na książkę

Zakochaj się w książce od pierwszej strony, ze wzajemnościąSpora część osób przyznaje się, że po prostu nie mają czasu na czytanie – są zbyt zmęczeni, zbyt zajęci, zbyt pochłonięci… Mnie też zdarzają się takie okresy, gdy cierpię na permanentny brak czasu, a gdy próbuję wygospodarować go choć odrobinę wieczorem – to najczęściej nad książką zasypiam. Wystarczy jednak sięgnąć po jakieś absolutnie wciągające dzieło, które chwyci nas za serce, zniewoli myśli i każe zastanawiać się co też przydarzy się bohaterom – gwarantuję, że wówczas znajdzie się czas i siła (choćby woli) na czytanie, bo najzwyczajniej w świecie będziemy chcieli (musieli wręcz!) zaspokoić naszą ciekawość.

Jesień to idealny czas na popołudnie z książką. To co, czytamy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *