Jak zacząć naukę angielskiego

Jak zacząć naukę angielskiego?

Odpowiedź na to pytanie zależy od określenia w jakim stopniu i terminie chcemy nauczyć się angielskiego oraz jakim dysponujemy budżetem. Istotny jest również wybór najlepszej dla nas metody opanowania języka. Zasadniczo mamy dwie możliwości: samodzielnej nauki w domu lub skorzystania z kursów prowadzonych przez profesjonalne szkoły językowe.

Przed przystąpieniem do nauki angielskiego, warto przeanalizować zalety i wady obu tych rozwiązań, poszukać w Internecie, popytać znajomych, odwiedzić placówki edukacyjne i porozmawiać z kursantami oraz wykładowcami. To, że źle zainwestowane pieniądze trudno jest odzyskać, wie każdy, natomiast często pomija się milczeniem, że nikt nie zwróci nam czasu, który stracimy na nieefektywną naukę.

Programy online czy książki?

Jeżeli już decydujemy się na naukę w domu, to dobrze byłoby korzystać z kilku różnych metod. Na pewno aplikacja na naszym androidzie zmobilizuje nas do intensywnej, systematycznej nauki słówek oraz zaznajomi z ich wymową. Warto będzie również spotkać się online z lektorem, z którym będziemy mogli pokonwersować i który skoryguje nasze ewentualne błędy.

Jeżeli chodzi o gramatykę, to raczej nie unikniemy sięgnięcia po podręczniki. Tu w sposób czytelny będziemy mieli  wyjaśnione zasady konstruowania zdań, znajdziemy przykłady ich zastosowania. Będziemy mogli zaznaczać, podkreślać i w każdy inny sposób opracowywać materiał, tak aby móc zastosować go w praktyce.

Od czego zacząć gramatyki czy słówek?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: jasne, że najważniejsze są słówka! Wręcz można przypuszczać, że wystarczy opanować jakiś zakres podstawowego słownictwa i będzie można pominąć tę przerażającą gramatykę. W praktyce wiele osób korzysta jedynie z fiszek, z tym, że po kilku miesiącach, nagle orientują się, że nie potrafią nic powiedzieć.

Faktycznie najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesna nauka gramatyki i słówek. W ten sposób opanowanie sposobu konstruowania zdań przyjdzie nam naturalnie, będziemy stosować go w praktyce, co jest jedynym gwarantem nauczenia się języka. Pamiętasz memy ukazujące zmianę kontekstu w zdaniach po polsku, przy różnym postawieniu przecinka? Z angielskim słówkami jest podobnie!

Nauka samemu czy z pomocą szkoły językowej?

Zajęcia z angielskiego w grupach - szkoła językowa

 

Jeżeli nie mamy za dużo pieniędzy, a zależy nam na opanowaniu języka w stopniu komunikatywnym, to możemy rozważyć samodzielną naukę w domu przy pomocy podręczników, fiszek czy filmów z youtuba. Warto jednak wiedzieć, że zajmie nam to więcej czasu i wbrew pozorom nie będzie zupełnie za darmo. Jeśli chodzi o aplikacje, to zazwyczaj jedynie wersje demo nic nie kosztują, nadto konieczny będzie zakup podręczników.

W przypadku, gdy interesuje nas szybka nauka, w tym specjalistycznego słownictwa (przykładowo zagadnienia z nauki i techniki czy zwroty branżowe), nasze kroki powinny skierować się do szkoły językowej. Dzięki temu będziemy mogli pominąć rozważania „słówka czy gramatyka”, bo ekspresowo będziemy przyswajać jedno i drugie. Zainwestowanie w kurs oznacza tyle, że nie będzie się to wiązało z wkuwaniem słownictwa i odrabianiem zadań domowych w podręczniku, a z praktycznym stosowaniem języka od początku nauki.

Polecane szkoły i wskazówki dotyczące języka angielskiego

Wybierając szkołę językową, warto wziąć pod uwagę jak długo istnieje na rynku, czy przygotowuje do uzyskania certyfikatów, ale też takie nieoczywiste kwestie jak to, w jak dużej grupie będziesz się uczyć, ile czasu na zajęciach będzie przypadało na mówienie przez ciebie, jaka będzie cena jednostkowa zajęć. Jeżeli szkoła udostępnia takie dane, to dlatego, że ma się czym pochwalić. Przykładowo znajdziesz je na stronie szkoły noProblem – https://noproblem.edu.pl. Jeżeli zdecydujesz się na taką formę nauki, to twoim zadaniem będzie jedynie zaangażować się w to całym sercem, a efekty przyjdą same.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *