Jest zaparcie, nie ma wstydu

Zaparcia to dolegliwość, która dotyka sporej ilości osób – jednych rzadko i przejściowo, a innych – często lub stale. Równocześnie o zaparciach mówi się niewiele, wszechobecne zaparciowe tabu spycha ten przykry problem na margines rozmów z bliskimi i lekarzami. Szukamy zatem pomocy w Internecie. Skoro więc się tutaj spotkaliśmy – porozmawiajmy o zaparciach otwarcie.

Dieta i ruch

Zaparcia dotykają około 55% kobiet i 25% mężczyzn, a ich najczęstszą przyczyną są: nieprawidłowa dieta (uboga w błonnik) oraz zbyt mała ilość ruchu. Idąc tym tropem – najprostszym sposób poradzenia sobie z tą dolegliwością jest zmiana stylu życia – wprowadzenie zdrowej diety (bogatej w błonnik, zwiększenie ilości wypijanych płynów) oraz aktywność fizyczna (ruch minimum 3 razy w tygodniu, trwający minimum 30 minut – w myśl zasady: kto rusza nogami, rusza też jelitami). Ważna jest również z pozoru banalna rzeczy, a mianowicie… czas na wizytę w toalecie. Ciągły pośpiech i stres nie sprzyjają regularnym wypróżnieniom. Warto także zwrócić uwagę na przyjmowane przez nas leki – niektóre z nich mogą powodować zaparcia.

Leki

Na efekty pozytywnych zmian, które właśnie wprowadziliśmy w naszym życiu, trzeba będzie chwilę poczekać. W tym czasie, jeżeli zaparcia naprawdę dają się we znaki – sięgnijmy po medykamenty (zawsze konsultując je z lekarzem lub farmaceuta i zapoznając się z treścią ulotki!). Jak wybrać odpowiedni dla nas lek na zaparcia? Wszystko zależy od naszych bieżących potrzeb. Jeżeli problemy z wypróżnieniem trwają już kilka dni – sięgnijmy po kontaktowe leki przeczyszczające (stymulują i pobudzają mięśnie przewodu pokarmowego, zaczynają działaś po około 6-12 godzinach) lub osmotyczne leki przeczyszczające (działają tylko w jelicie – zwiększają objętość masy kałowej i zmiękczają ją, zwykle zaczynają działać po około 1 do 3 dni). Więcej o lekach na zaparcia przeczytacie tutaj: KLIK.

Nie należy bagatelizować zaparć, które utrzymują się długo, nie ustępują po wprowadzeniu zdrowego stylu życia (diety i ruchu) oraz po zastosowaniu leków. Konieczna jest wówczas diagnoza w kierunku poważniejszych chorób – nie wstydźmy się, idźmy do lekarza.

źródło obrazka: www.huffingtonpost.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *