Zapchane zatoki, wypchajcie się!

Zapchane zatoki to zmora, która potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i sprawić, że będziemy pociągający w zupełnie inny sposób, niżbyśmy sobie tego życzyli. Zapchane zatoki oznaczają najczęściej zapalenie zatok przynosowych: czołowych, szczękowych lub sitowych. Na zapalenie konkretnych zatok wskazuje ból w konkretnej części głowy: przy zapaleniu zatok czołowych będzie bolała nas głowa w okolicach czoła, przy zapaleniu zatok szczękowych – górna szczęka, zęby i policzki, a ból i obrzęk powiek i okolic oczu to objaw zapalenia zatok sitowych. Jak skutecznie rozprawić się z chorymi zatokami? 

Zapalenie zatok może obejmować zatoki: czołowe, szczękowe lub sitowe - każde skutkują bólem w konkretnych miejscachGdy chorują zatoki…

… choruje cały człowiek, bo zapchanym zatokom towarzyszy złe samopoczucie i uczucie rozbicia, brak apetytu i gorączka (nie zawsze!), no i nieodzowna wydzielina z nosa, która może być wodnista i przezroczysta (oznaczająca, że przyczyną zapalenia są wirusy) lub gęsta, zielonkawa i ropna (zakażenie wywołały bakterie). Konsekwencją spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny z zainfekowanych zatok mogą być: uporczywe chrząkanie i kaszel.

Jak leczyć zapchane zatoki?

Infex Zatoki to nowoczesny lek na zainfekowane zatoki - skuteczny i w dobrej ceniePo pierwsze: leczyć! Wiele osób lekceważy ten problem, a nawracające zapalenia zatok mogą skończyć się nawet zapaleniem opon mózgowych lub ropniem mózgu. Jeżeli zatoki zostały zainfekowane przy okazji ogólnego osłabienia lub przeziębienia – sięgnijmy po sprawdzone leki z apteki i skorzystajmy z domowych sposobów walki z chorobą. Wskazane są inhalacje z soli fizjologicznej oraz płukanki z tejże (nieprzyjemne, ale bardzo skuteczne!). Ciepłe okłady na czoło, okolice oczu i policzki (w zależności od umiejscowienia bólu), a następnie masaż tych miejsc – potrafią naprawdę wiele zdziałać, a ponad wszystko – uśmierzyć ból. Okład można przygotować wykorzystując podgrzaną w garnku lub na patelni sól, którą następnie wkładamy np. do bawełnianej skarpetki. Jeżeli nie mamy gorączki, a pogoda jest w miarę dobra – warto spędzać sporo czasu na zewnątrz, delektując się witaminą D. Jeśli jednak problem zatkanych zatok pozostaje nierozwiązany, albo wręcz się zaostrza – należy się zgłosić do lekarza (pierwszego kontaktu lub laryngologa), który przeprowadzi z nami pogłębiony wywiad i ewentualnie zleci dodatkowe badania oraz zaordynuje właściwe leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *