Nie do każdego zdarzenia drogowego trzeba wzywać policję. Dogadajmy się

Zdarzenie drogowe? 5 kroków do odszkodowania

Stłuczki i wypadki drogowe zdarzają się (niestety!) codziennie, choć (na szczęście!) nie każdemu z nas. Możemy jednak być maksymalnie ostrożni, przestrzegać absolutnie wszystkich przepisów, poruszać się z prędkością dostosowaną do własnych umiejętności oraz aktualnych warunków pogodowych oraz drogowych i… nie uniknąć mniejszej lub większej kolizji nie z naszej winy. Wystarczy chwila nieuwagi lub drobny błąd innego kierowcy, nagłe wtargnięcie na jezdnię pieszego, ostre hamowanie… Stało się! Co teraz?

Jedno jest pewne – nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Trzeba wziąć kilka głębokich oddechów oraz się w garść i… oto 5 kroków do wypłaty odszkodowania.

  1. „Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym” – to dokument, który najlepiej wypełnić bezpośrednio po zdarzeniu, razem z kierowcą pojazdu, który uczestniczył w kolizji. Takie gotowy szablon możemy zaopatrzyć się przezornie np. wykupując polisę (większość ubezpieczycieli oferuje je swoim klientom, również w formie elektronicznej – do pobrania i wydrukowania). Jeżeli jednak żaden z uczestników kolizji nie ma takiego formularza – możemy sporządzić odpowiednie oświadczenie na zwykłej kartce papieru. W takim odręcznym oświadczeniu należy zawrzeć wszystkie niezbędne informacje: dokładne dane pojazdów oraz ich kierowców, szczegółowy opis zdarzenia wraz z wyraźnym i jednoznacznym określeniem odpowiedzialności sprawcy, opisem uszkodzeń pojazdów, potwierdzeniem ubezpieczenia OC obydwu pojazdów wraz z numerem aktualnych polis ubezpieczeniowych. Oświadczenie powinno być podpisane (czytelnie!) przez obydwu kierowców (najlepiej wraz z numerami dowodów osobistych) oraz ewentualnych świadków zdarzenia.
  2. Zgłoszenia szkody po stłuczce lub kolizji najlepiej dokonać bezzwłocznie w dowolny sposób (różni ubezpieczyciele mogą mieć w tym zakresie różne wymagania i wytyczne): osobiście, telefonicznie lub przez specjalny formularz internetowy. Bez względu na wybrany sposób zgłoszenia szkody – należy mieć przy sobie następujące dokumenty: wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym oraz dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny.
  3. Ustalenie terminu oględzin pojazdu oraz miejsca, w którym owe oględziny się odbędą – najczęściej są to: placówka ubezpieczyciela, warsztat samochodowy lub dowolnie przez nas wskazane miejsce, którym pojawi się ekspert mobilny (ta opcja dostępna jest w ofercie wybranych towarzystw ubezpieczeniowych).
  4. Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników, ale kluczowy jest stan techniczny pojazdu przed zdarzeniem drogowym. Zakończenie postępowania związanego z odszkodowaniem musi zostać ukończone w określonym czasie (znajdziemy go w OWU polisy). Możemy zdecydować się na odszkodowanie, które zostanie wypłacone lub wybrać likwidację szkody „na wycenę”, co zdecydowanie skróci formalności i przyspieszy naprawę pojazdu.
  5. Oddajemy pojazd do naprawy i… czekamy.

Tagged kolizja , odszkodowania , wypadek , zdarzenie drogowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *