Serce uderza w ciągu całego życia ponad 3,5 miliarda razy

W zdrowym ciele – zdrowe serce

Podobno serduszko puka w rytmie cza-cza. Czy to cza-cza, czy jakaś inna skoczna melodia to zależy od tego, co nam w sercu gra. Prawda jest zaś taka, że serce to szalenie poważny narząd w naszym organizmie – bije miarowo i bez przerwy pompuje krew do naczyń krwionośnych, a jedyne czemu ulega to… emocje. Musimy więc bezwzględnie mieć emocjonalny stosunek do naszego serca i dbać o jego zdrowie i kondycję.

Dbaj o siebie dla serca

Zbilansowana dieta oparta na pełnoziarnistym produktach zbożowych, chudych mięsach i rybach oraz warzywach i owocach to podstawa w dbaniu o zdrowie naszego serca. Równie ważna jest aktywność fizyczna. Regularne uprawianie sportu, najlepiej zgodnie z zasadą 3x30x130 (3 razy w tygodniu, przez minimum 30 minut z tętnem 130 uderzeń na minutę) zdecydowanie poprawia wydolność serca. Trzymajmy w ryzach nasze BMI – każdy nadprogramowy kilogram dodatkowo obciąża nasze serce. Istotny jest też życiowy balans – zachowanie odpowiednich proporcji miedzy życiem zawodowym i osobistym. Stres jest naszym wrogiem – walczmy z nim zatem: pogodą ducha i różnymi formami aktywności, które koją nasze nerwy, pozwalają się wyciszyć, skupić, obiektywnie spojrzeć na problemy i w przyjemny sposób dbać o zdrowe serce. Pamiętajmy ponadto, że wszystkie stany zapalane mogą osłabiać serce – zwłaszcza te zbagatelizowane i niedoleczone (np. próchnica może doprowadzić do zapalenia wsierdzia). Nie bójmy się więc lekarzy (tak, stomatologów też!) i dbajmy o nasze zdrowie.

Co jeszcze?

Kwas acetylosalicylowy (zawarty np. w aspirynie), wapń, potas, magnez, selen z koenzymem Q10 i witaminą E – to wszystko są niezbędne składniki, by zapobiegać chorobom serca. Przyjmując odpowiednie dawki witamin i minerałów (w zróżnicowanej diecie i / lub w suplementacji) zapobiegamy zakrzepom krwi i w konsekwencji zawałom, chorobom wieńcowym, miażdżycy.
Serce to bardzo wydajna pompa – w ciągu godziny przetacza około 350 litrów krwi. Zróbmy więc wszystko co w naszej mocy, by uniknąć ewentualnych usterek pompy.
Zdrowe serce – zdrowi my!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *