Mamy psa! Jest ślicznym, małym, kundlowatym szczeniaczkiem. Przyjęliśmy go pod dach po długich i burzliwych naradach, podczas których próbowaliśmy uzmysłowić dzieciom, że zwierzak w domu to nie tylko puchata kulka do przytulenia i zabawy, ale również… obowiązki. O ile zmywanie psich „siuśków” z podłogi oraz sprzątnie odchodów szczeniaczka nie spotkało się z szalonym entuzjazmem, o tyle spacery i karmienie – już tak! Wykazałam się więc sprytem godnym matki i poprosiłam starszą córkę, by wykonała rzetelny „risercz” w sieci i spisała zasady dotyczące karmienia psiaków . Upiekłam tym samym dwie pieczenie na jednym ogniu: dowiedzieliśmy się jak często karmić szczeniaka, a dziecko… poćwiczyło czytanie i pisanie.
Spis zasad dotyczących żywienia piesków (przygotowany przez córkę!):
- Ilość i objętość psich posiłków zależy od wieku oraz wielkości psa.
- Szczenięta małych psów: do 4 miesiąca życia powinny zjadać 3 posiłki dziennie, a między 4 a 10 miesiącem – 2 posiłki.
- Szczenięta średnich psów: do 6 miesiąca życia powinny zjadać 3 posiłki dziennie, a między 6 a 12 miesiącem – 2 posiłki.
- Szczenięta psów dużych i olbrzymich: do 6 miesiąca powinny zjadać 3 posiłki dziennie, a między 6 a 18 miesiącem – 2 posiłki.
- Należy przestrzegać stałych godzin karmienia szczeniaka i podawać mu jedzenie zawsze w tej samej misce i tym samym miejscu.
- Psom nie należy podawać resztek z naszego stołu – muszą dostawać odpowiednią psią karmę.
- Psów nie należy dokarmiać między posiłkami, zdecydowanie niewskazane jest podawanie zwierzakom: czekolady, cebuli i rodzynek.
- Pieski powinny mieć stały dostęp do czystej wody.
Prawda, że nieźle się (i to) spisała córka?
Od siebie dodam jeszcze tylko, że w okresie przejściowym, gdy szczeniak przestaje być szczeniakiem, a zaczyna być dorosłym psem – warto przez okres kilku tygodni mieszać jego pierwszą karmę z tą nową. Unikniemy wówczas sensacji żołądkowych u naszego pupila o pozwolimy mu stopniowo przyzwyczaić się do nowego smaku.
Powiązane wpisy