Choroby zapalne jelit powodują uciążliwe dolegliwości i negatywnie wpływają na kondycję całego organizmu

Choroby zapalne jelit – podziały i przyczyny

Jelita w organizmie człowieka to blisko dziesięć metrów przewodów, spełniających bardzo ważną funkcję w układzie pokarmowym – to w nich następuję większość procesów związanych z absorbowaniem z pożywienia ważnych substancji odżywczych. Dlatego choroby zapalne jelit obciążają cały organizm, powodując m.in. zmęczenie i osłabienie, utratę wagi, gorączkę oraz typowe dolegliwości ze strony brzucha: kurczliwy ból i biegunkę. Z czym możemy mieć do czynienia, jakie mogą być przyczyny choroby i jak ją leczyć?

Zapalenie jelit zapaleniu jelit nierówne

Stosuje się kilka podziałów chorób jelit:

  • ze względu na lokalizację – zapalenie jelit może dotyczyć jelita cienkiego lub grubego (rzadziej obydwu na raz);
  • ze względu na rozwój i przebieg – zapalenie jelit może być ostre lub przewlekłe;
  • ze względu na przyczyny – możemy mieć do czynienia z zapaleniem jelit zakaźnym, toksycznym lub nieswoistym (przyczyny tego ostatniego są nieznane).

Przyczyny chorób jelit

Przyczyną zakaźnego zapalenia jelit są drobnoustroje, np.: rotawirusy, bakterie E.coli, Salmonella – powodujące kolejno: rotawirusowe zapalenie jelitowo-żołądkowe, popularną wśród turystów biegunkę podróżniczą (w krajach arabskich nazywaną „zemstą Faraona”), dur brzuszny lub salmonellę. Przyczyną toksycznego zapalenia jelit są różnego rodzaju substancje toksyczne, które powodują ostrą reakcję błony śluzowej jelit. O jadzie kiełbasianym pewnie większość z nas słyszała – to bardzo niebezpieczna toksyna, która może być obecna w zepsutym, przeterminowanym i źle przechowywanym jedzeniu (najczęściej w konserwach mięsnych). Jednak najczęściej odnotowywaną przyczyną toksycznego zapalenia jelit są środki ochrony roślin (czyli pestycydy – używane m.in. do przyspieszenia wzrostu wiosennych nowalijek) oraz grzyby (z muchomorem sromotnikowym na czele). Jak dotąd nie udało się ustalić przyczyn nieswoistego zapalenia jelit, czyli grupy przewlekłych chorób zapalnych obejmujących głównie jelita – grube lub cienkie. W kontekście tej grupy chorób mówi się najczęściej o podłożu autoimmunologicznym.

Choroby zapalne jelit dotykają również dzieci: choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (więcej o nich przeczytacie TUTAJ ) mają postać przewlekłą, z okresami nasilenia i remisji. Leczenie tych chorób polega przede wszystkim na jak najskuteczniejszym podtrzymywaniu stanów remisji objawów choroby (biegunki, bólów brzucha, ciągłego parcia na stolec) i wymaga stosowania odpowiedniej diety.

Powiązane wpisy

Tagged choroby zapalne jelit , jelita , układ pokarmowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *