Ciąża to taki okres w życiu kobiety, w którym w stosunkowo krótkim czasie (maksymalnie dziewięciu miesięcy) kobieta wyrabia średnią życiową normę wizyt i badań lekarskich przeciętnego Kowalskiego. Tyle tylko, że przeciętny Kowalski w ciąży nie był i nie będzie (co innego Kowalska), a kobieta przez te kilka miesięcy nosi pod sercem dziecko i to ze względu na jego dobro właśnie – intensywnie i regularnie monitoruje swoje własne zdrowie oraz stan malucha w brzuchu.
Co, kiedy i po co?
Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają ciąże (to jasne), ale również odpowiedzialność i to taką pomnożoną razy dwa właśnie. Od tej pory, przez najbliższe miesiące kobieta dba nie tylko o siebie, ale również o małego człowieka, który ekspresowo rośnie i rozwija się w jej brzuchu. Pierwsza wizyta u lekarza to mnóstwo niezbędnej ciążowej „papierologii” – dostaniemy skierowanie na szereg badań (m.in. moczu i krwi, które mają określić nasz stan zdrowia oraz wykluczyć potencjalnie groźne dla ciąży choroby – m.in. różyczkę, czy toksoplazmozę). Ginekolog założy nam również kartę ciążową (może mieć formę małej książeczki), w której na comiesięcznych (w ostatnim trymestrze – codwutygodniowych) wizytach będzie wpisywał najważniejsze informacje o naszym stanie zdrowia i przebiegu ciąży (m.in. wagę, ciśnienie, wyniki badań, aktualnie przyjmowane leki). Te podstawowe badania w ciąży są oczywiście refundowane przez NFZ.
Zaglądamy do brzucha
Dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu możemy obecnie zobaczyć nasze dziecko zanim ono zobaczy świat i nas. Badania usg w ciąży należy wykonać minimum dwukrotnie, ale w większości przypadków robi się jej trzy razy (większa ilość badań zależy od samej ciężarnej lub szczególnych zaleceń lekarskich). Pierwszy raz oglądniemy nasze dziecko około 13 tygodnia ciąży – będzie można już wówczas zobaczyć wszystkie podstawowe szczegóły anatomiczne małego człowieka: główkę, rączki, nóżki, brzuszek i plecki. Dziecko zostanie zmierzone, a my upewnimy się co do daty zapłodnienia i porodu. Lekarz sprawdzi również przezierność karkową (celem wykluczenia wad genetycznych). Drugie badanie usg nazywa się połówkowym i wykonujemy je około 22 tygodnia ciąży – sprawdzany jest wówczas stan dziecka oraz jego narządów, a także stan łożyska. Trzecie usg wykonamy po 34 tygodniu ciąży, a jego celem będzie wyliczenie przybliżonej wagi urodzeniowej oraz – podobne jak w usg połówkowym – przyglądnięcie się kondycji dziecka i jakości łożyska.
Warto trzymać się kalendarza zalecanych badań w ciąży .
No i lepiej mieć sympatycznego lekarza prowadzącego – będziemy się z nim często widywać…
Powiązane wpisy