Post Anemia – czym jest i jak z nią walczyć? pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Anemia , inaczej mówiąc niedokrwistość to schorzenie związane z naszym układem krwionośnym. Gdy w krwi jest za mało hemoglobiny lub czerwonych krwinek, tlen, który transportuje krew do organizmu nie dociera do niego w odpowiednim tempie i odpowiednich ilościach. W efekcie czujemy się ciągle przemęczeni, senni i odczuwamy inne tego typu dolegliwości. Właśnie wtedy mamy do czynienia z anemią.
Mitem jest, iż na anemię mogą zapaść tylko osoby bardzo szczupłe i delikatne – choroba ta nie jest zależna od naszej wagi. Jakie są inne objawy anemii? Naszą uwagę powinno zwrócić między innymi bladość cery i skóry, pogorszony stan włosów i paznokci, apatia i obniżenie nastroju, wspomniana wcześniej nadmierna senność, obniżenie odporności organizmu, a także zawroty głowy, bóle mięśni i palpitacje serca.
Anemia to schorzenie poważne, mogące mieć źródło w wielu różnych przyczynach. Aby ją prawidłowo zdiagnozować, należy oczywiście wykonać badania krwi z pełną morfologią. Istotne będzie dla nas zwłaszcza oznaczenie hemoglobiny i czerwonych krwinek. Nawet niewielkie odstępstwa od normy powinny wzbudzić naszą czujność. W jaki sposób można podnieść poziom tych dwóch składników krwi? Lekarz może zalecić suplementowanie żelaza. Jest to najważniejszy składnik mineralny, którego niedobór wywołuje właśnie anemię. Atom tego pierwiastka wiąże tlen w cząsteczce hemoglobiny, zatem bez prawidłowego poziomu tego pierwiastka nie możemy mówić o wystarczającej syntezie najważniejszego przenośnika tlenu w organizmie.
Żelazo jest składnikiem niektórych pokarmów, które osoby chorujące na diecie powinny włączyć do swojej diety. Należą do nich: czerwone mięso, podroby, żółtko jaj, kakao oraz warzywa zielone. By wspomóc działanie żelaza w organizmie, warto również suplementować witaminę C , a jeszcze lepiej przyjmować ją w pożywieniu. Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminę C i jednocześnie mięsa bogatego w żelazo. Źródłem witaminy C jest między innymi papryka, ziemniaki, czarna porzeczka oraz cytrusy. Jeżeli nie przepadamy za mięsem lub jesteśmy wegetarianami, żelazo należy koniecznie suplementować. Inne ważne minerały potrzebne do walki z anemią to witamina B12, kwas foliowy czy miedź .
Post Anemia – czym jest i jak z nią walczyć? pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Post Tajlandia – odkryj azjatycką krainę uśmiechu pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Tajlandia to idealny kierunek podróży dla kogoś, kto jest zafascynowany kulturą azjatycką i chciałby zwiedzić tę część świata. Trzeba przyznać, że rozwinięta infrastruktura turystyczna i bogactwo kulturalne Tajlandii przyciąga turystów z całego świata niemalże przez cały rok.
Oczywiście jadąc do Tajlandii po raz pierwszy nie oczekujmy, że uda nam się zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca. Warto jednak wyznaczyć sobie jakieś cele i zobaczyć przynajmniej kilka z nich.
Tajlandia przyciąga wiele osób, gdyż każdy znajdzie tu coś, co go zachwyci. Jedni przyjadą tu, by podziwiać bogactwo historyczne i kulturowe, inni, aby korzystać z uroków krajobrazów, plaży, a także odkrywać nowe smaki kuchni tajlandzkiej. Jeszcze inni przyjadą tu głównie w celach rozrywkowych. W Tajlandii nie brakuje więc atrakcji niemalże dla każdego. Oto niektóre ciekawe miejsca, które warto odwiedzić:
Bangkok, stolica Tajlandii obfituje w zapierające dech w piersiach budowle, które mają niesamowitą historię. Jedną z nich jest Wielki Pałac Królewski, wzniesiony w 1782 roku. Do połowy XX wieku był siedzibą króla Tajlandii. Na jego terenie znajdują się budynki sakralne oraz mieszkalne. Jednym z nich jest świątynia Wat Phra Kaew, czyli świątynia Szmaragdowego Buddy. To tutaj obejrzymy najpiękniejszą figurkę Buddy wykonaną z zielonego jadeitu, która stanowi skarb narodowy Tajlandii.
Elephant Nature Park powstał w latach 90., a jego celem było ratowanie słoni wykorzystywanych do różnych pokazów i atrakcji turystycznych, które żyły w dramatycznych warunkach. Podczas jednodniowej wycieczki do tego miejsca można nakarmić, a także wykąpać słonia. Możliwy jest też dłuższy pobyt, w trakcie którego możemy na dłużej pomóc w azylu. To idealne miejsce dla osób kochających zwierzęta i troszczących się o ich los.
To najchętniej odwiedzana przez turystów tajlandzka wyspa, a właściwie archipelag składający się z kilku małych wysepek. Osoby lubiące klubową zabawę powinny wybrać się na plażę Lo Dalam na Ko Phi Phi Don. Nieopodal znajduje się też Wyspa Małpia, na której – jak sama nazwa wskazuje – można oglądać małpy w swoim naturalnym środowisku.
To tylko trzy spośród wielu miejsc wartych zobaczenia w Tajlandii. Zainteresowanych zachęcam do zajrzenia TUTAJ .
Post Tajlandia – odkryj azjatycką krainę uśmiechu pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Post Dieta owsiana – sposób na utratę zbędnych kilogramów pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Dieta owsiana to tak naprawdę jeden dzień w tygodniu, w którym spożywamy wyłącznie owsiankę. Udowodniono, że stosowanie jej przez dłuższy czas pozwoli zrzucić kilka kilogramów. Płatki owsiane mają zaledwie 366 kcal w 100 g produktu. Aby przygotować naprawdę sycący posiłek, wystarczy przyrządzić połowę tej porcji. Zatem owsianka to niskokaloryczny, a jednocześnie syty posiłek skutecznie usuwający głód na dłuższy czas. Poza tym owsianka jest bogata w błonnik, zatem usprawnia perystaltykę jelit, czyści naczynia krwionośne ze złogów cholesterolu i obniża poziom cukru we krwi.
Dieta owsiana powinna jednak trwać nie dłużej niż jeden dzień w tygodniu, ponieważ nie posiada ona wielu zbyt wielu witamin. Spożywając wyłącznie owsiankę przez dłuższy czas pozbawilibyśmy się cennych składników odżywczych, co nie byłoby zdrowe.
Najlepiej jeść owsiankę nieco przetworzoną, ugotowaną na mleku lub wodzie czy też prażone z dodatkiem naturalnego jogurtu. Aby nieco urozmaicić owsiankę, można dodać do niej rodzynki, starte jabłko czy kandyzowany imbir. Dzięki temu owsianka nabierze smaku owoców i będzie smaczniejsza. Na obiad lub kolację można przyrządzić ją z dodatkiem warzyw, na przykład kalafiora, brokułu, marchewką lub suszonymi pomidorami. W formie przekąski można przygotować prażoną owsiankę z jogurtem i dodać do niej świeże owoce, na przykład kiwi, pomarańczę czy jabłko.
Stosowanie takiej diety raz w tygodniu przez dłuższy czas pozwoli nam schudnąć. Należy jednak pamiętać, że niezdrowe żywienie w inne dni tygodnia spowoduje efekt jo-jo, dlatego każdego dnia warto zwracać uwagę na to, co jemy.
Post Dieta owsiana – sposób na utratę zbędnych kilogramów pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Post Designerskie dodatki do kuchni pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
W kuchni, zwłaszcza małej, niezbyt możemy pozwolić sobie na wiele elementów dekoracyjnych. To pomieszczenie, w którym przede wszystkim się gotuje, dlatego też powinny się w niej znaleźć przede wszystkim sprzęty ułatwiające gotowanie. A w dobie rozwoju technologicznego pojawia się ich na rynku coraz więcej. I co ważne, często są dostępne w naprawdę designerskim wydaniu – w najróżniejszych kolorach czy kształtach. Do takiego drobnego sprzętu AGD, który będzie jednocześnie nowoczesną ozdobą kuchni może należeć: ekspres do kawy na kapsułki, toster, czajnik, blender itd.
W kuchni, w której nie brakuje miejsca na blatach, wszystkie te sprzęty i urządzenia mogą stać na widoku, dodając pomieszczeniu ciekawego wyrazu. Jednocześnie będą nam pomocne przy pracy w kuchni, nie będzie więc to zbędny wydatek.
Chociaż kuchnia to miejsce, gdzie na ogół nie spędzamy większości czasu wolnego, przydadzą się w niej dodatki, które nadadzą wnętrzu przytulności i domowego ciepła. Nawet w nowoczesnym wnętrzu dobrze dobrane dodatki do kuchni sprawią, że wciąż będzie ona miejscem przytulnym. To mogą być minimalistyczne obrazki, dodatki w stylu loft, na przykład koszyk na owoce, ociekacz na sztućce czy haczyki na kuchenne ściereczki.
W kuchni mile widziane są też kwiaty, zarówno cięte, jak i doniczkowe. Niemałe znaczenie ma też oświetlenie. W dużej kuchni z wyspą sprawdzi się oświetlenie punktowe. Taka nowoczesna kuchnia z pewnością będzie miejscem ,w którym będziemy chętnie gotować i gościć swoich bliskich.
Post Designerskie dodatki do kuchni pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Post Przepływowe podgrzewacze wody – jaki wybrać? pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Gazowe przepływowe podgrzewacze wody , czyli popularne „Junkersy” to urządzenia do podgrzewania wody właśnie marki Junkers. Cieszą się one ogromną popularnością już od ponad 100 lat! Mogłoby się wydawać, że to mało nowoczesne rozwiązanie, ale nic bardziej mylnego! Nowe modele podgrzewaczy wody Junkers są wyposażone w liczne dodatkowe funkcje i udogodnienia, dzięki czemu idealnie dostosowują się do naszych potrzeb. Wszystko po to, by urządzenia te pracowały jeszcze wydajniej, będąc jednocześnie przyjazne środowisku.
Jak działają gazowe przepływowe podgrzewacze wody? Jak sama nazwa wskazuje, podgrzewają wodę w systemie przepływowym. Junkers oferuje różne modele podgrzewaczy przepływowych, o różnej mocy urządzeń, sposobu zapłonu, techniki spalania, a także możliwości użytkowania przy użyciu różnych rodzajów gazu.
Zarówno gazowe, jak i elektryczne p rzepływowe podgrzewacze wody doskonale sprawdzą się w lokalach, w których nie ma doprowadzonej ciepłej wody. Są one niewielkich rozmiarów i nie wymagają posiadania zbiorników na podgrzewaną wodę. Ich wykorzystanie pozwala w ekonomiczny sposób uzyskać ciepłą wodę, gdyż jest ona podgrzewana w momencie korzystania z niej. Nowoczesne modele podgrzewaczy zapewniają stabilną temperaturę wody, dzięki czemu nie musimy ustawiać jej ręcznie.
Opis wybranych modeli przepływowych podgrzewaczy wody marki Junkers znajdziecie TUTAJ .
Post Przepływowe podgrzewacze wody – jaki wybrać? pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Post Nietolerancja laktozy – jak rozpoznać, jak leczyć? pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>
Nietolerancja laktozy to schorzenie, które można odziedziczyć i cierpieć na nie od wieku dziecięcego, bądź nabyć na skutek pewnych przebytych chorób. Zaliczamy do nich stany zapalne jelita cienkiego, infekcje bakteryjne i wirusowe, celiakię czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Oprócz tego nietolerancja laktozy może być efektem długotrwałego przyjmowania niektórych leków, na przykład antybiotyków, które niszczą naturalną mikroflorę jelit.
Główne objawy nietolerancji laktozy odczuwamy ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu produktów mlecznych bogatych w laktozę lub po wypiciu mleka. Należą do nich: wzdęcia, bóle brzucha, nudności, wymioty, uczucie przelewania w żołądku i jelitach, odbijanie, biegunka. U niemowląt nietolerancja laktozy może objawiać się luźnymi, kwaśnymi i pienistymi stolcami. Te z kolei mogą powodować pojawienie się bolesnych odparzeń w okolicach odbytu, a także przyczynią się do odwodnienia i spadku masy ciała.
W przypadku nieleczonej nietolerancji laktozy możemy zachorować na zespół jelita drażliwego, a także na choroby układu kostnego wynikające z nieprzyswajania odpowiedniej ilości wapnia z pożywienia. Dlatego też osoby ze stwierdzoną nietolerancją laktozy powinny przestrzegać ścisłej diety.
Oczywistym jest, że osoby z nietolerancją laktozy muszą wyeliminować ze swojej diety produkty bogate w laktozę. Trzeba jednak pamiętać, że produkty te są cennym źródłem wielu innych składników odżywczych, których nasz organizm potrzebuje. Dlatego powinniśmy znaleźć ich odpowiednie zamienniki. Dzięki temu nasza dieta nadal będzie zdrowa i urozmaicona, a jednocześnie wolna od laktozy.
Co więc powinno się znaleźć w takiej diecie? Przede wszystkim duża ilość zielonych warzyw liściastych (jarmuż, szpinak, kapusta, sałata itd.), ponadto warzywa strączkowe, ryby, migdały i orzechy. Lekarze i dietetycy zalecają spożywanie sfermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry i maślanki, gdyż jest w nich o wiele mniej laktozy niż w świeżym mleku. Oczywiście można też korzystać z linii produktów mlecznych bezlaktozowych, których obecnie nie brakuje na sklepowych półkach.
Post Nietolerancja laktozy – jak rozpoznać, jak leczyć? pojawił się poraz pierwszy w Trochę o tym i o tamtym, z zacięciem i humorem .
]]>