Plama plamie nierówna, ale niezależnie od rozmiaru – szpeci i z miejsca „psuje” ubranie. Plamę trzeba wywabić lub zasłonić. Jeśli nie uśmiecha nam się naszywanie łat lub fikuśnych i do niczego nie pasujących aplikacji – spróbujmy wszelkich możliwych sposobów na wywabienie intruza. Inaczej zabierzemy się do zielonych śladów po świeżej trawie, a inaczej do efektów kąpieli błotnej, którą nasze dzieci urządziły sobie w jednej z kałuż. Do dzieła zatem!
Tłuszcz
Skuteczny sposób na tłuste plamy zależy od ich wieku Tłuste plamy wywabiamy w zależności od ich wieku: świeże jak najszybciej posypujemy mąką (wchłonie tłuszcz), a w stare wcieramy płyn do mycia naczyń – następnie pierzemy ubrania (już bez podziałów na świeże i stare).
Owoce
Małoletnia specjalistka od robienia plam owocowych Plam z owoców pozbywamy się sięgając po jeden ze środków: kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, woda utleniona i sodowa, gliceryna.
Trawa
Zielone plamy z trawy zwalczy spirytus lub amoniak Zazielenionych ubrań nie należy wsadzać bezpośrednio do wody – najpierw plamy z trawy trzeba potraktować alkoholem (minimum 70%) lub rozcieńczonym amoniakiem.
Długopis
Długopis wylał w kieszeni spodni lub koszuli? Plamę z tuszu najlepiej natrzeć spirytusem (czasami czynność należy powtórzyć kilkukrotnie), a następnie wypłukać i wyprać ubranie. Jeżeli przy okazji pobrudziliśmy tuszem dłonie – wyczyśćmy je pastą do zębów.
Plamy nieszablonowe
Błoto należy najpierw wysuszyć (lub po prostu pozwolić mu wyschnąć), następnie wyskrobać (spora część po prostu sama odpadnie), a dopiero na końcu – wyprać. Wosk wyskrobujemy (ile tylko się da), potem przykładamy z obydwu stron ubrudzonej tkaniny papier i… prasujemy. Z kolei spodnie, do których przykleiła się guma do rzucia musimy po prostu… zamrozić (zamarznięta guma stwardnieje i będzie łatwa do usunięcia w jednym kawałku).
Plamiaste obwódki
Jeżeli tkaniny potraktujemy chemicznym odplamiaczami – mogą na nich pozostać brzydkie obwódki. Żeby im zapobiec czyszczone miejsce należy od razu wysuszyć suszarką.
Powiązane wpisy