Skóra może być ciemna i jasna, sucha i normalna, błyszcząca i matowa, stara i młoda… I o tę właśnie młodość chodzi! Wszystkim! Młoda skóra jest piękna sama w sobie, gładka, zdrowa i zawsze wygląda świeżo. Jeszcze młodsza skóra, czyli skóra naszych najmłodszych jest wręcz… apetyczna. Większość rodziców przyznaje, że w którymś momencie miało ochotę swoje dziecko schrupać – ze skórką rzecz jasna (gdy dziecko osiąga wiek nastoletni niektórzy żałują, że faktycznie go nie schrupali za młodu). Skóra dziecka jest śliczna, ale też bardzo delikatna, a co za tym idzie – jej pielęgnacja wymaga od rodzica odpowiedzialności, troski i specjalnych środków.
Wrodzona delikatność
Skóra dziecka dojrzewa w ciągu pierwszych trzech lat życia: pH stabilizuje się na normalnym dla skóry dorosłego poziomie 5,5; płaszczyk lipidowy z cieniutkiego staje się grubszy i zaczyna odpowiednio ochraniać skórę, a sama skóra robi się szczelniejsza i nie przepuszcza już do wewnątrz wszystkich szkodliwych czynników, promieniowania UV itd… Ten pierwszy okres w życiu naszego dziecka jest więc szczególnie ważny, a zatem: jak dbać o skórę dziecka?
Zasady pielęgnacji
Długa kąpiel w gorącej wodzie wysusza skórę – lepiej więc zafundować dziecku skróconą wersję pobytu w wannie (starsze dzieci warto uczyć korzystania z pryszcznica), a temperaturę wody obniżyć do ciepłej. Dobrze jest dodać do kąpieli emolient nawilżający (z parafiną) – zmiękczy wodę i stworzy na skórze cienką warstwę ochronną. Po kąpieli nie trzyjmy skóry ręcznikiem do sucha – lepsze jest delikatne oklepywanie. Jeżeli chcemy dodatkowo nałożyć na skórę dziecka balsam lub krem nawilżający, lepiej zrobić gdy skóra jest lekko wilgotna. Przebywając z dzieckiem na świeżym powietrzu zadbajmy o dodatkowe zabezpieczenie: krem z wysokim filtrem w czasie słonecznego lata i natłuszczający krem na mroźne, zimowe dni.
Kosmetyki i środki piorące
Produkty, których używamy do pielęgnacji skóry dziecka powinny zawierać jak najmniej składników, nie wskazane są: barwniki, substancje spieniające (w przypadku środków do kąpieli) i zapachowe – wszystkie one mogą niepotrzebnie podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Wybierając płyn do kąpieli, szampon, krem lub balsam do nawilżania lub olejek zwróćmy uwagę na atesty i rekomendacje. Atest Państwowego Zakładu Higienicznego potwierdza, że składniki na etykiecie produktu faktycznie występują w jego składzie. Rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka gwarantują z kolei, że dany produkt jest faktycznie bezpieczny i można go spokojnie stosować do pielęgnowania małego dziecka. Istotne są również środki, których używamy do prania ubrań, bielizny oraz pościeli naszego malucha. Tkaniny, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą małego człowieka najlepiej prać w proszkach dla dzieci – mają odpowiedni skład, skomponowany tak, by wyprane w nich rzeczy nie podrażniały skóry dziecka.
źródło obrazka: www.persilandcomfort.co.uk
Powiązane wpisy