Większość z nas pamięta trądzik z okresu dorastania. To naprawdę nic przyjemnego, zwłaszcza że dopada nas w okresie, w którym wygląd staje się bardzo ważny. Nastolatek chce się podobać, przeżywać pierwsze zakochania i wychodzić na pierwsze randki. A tu klops. To znaczy – trądzik. Coraz częściej również dorośli cierpią z powodu trądziku, który niespodziewanie obsypuje skórę twarzy, ramion i dekoltu. Skąd się biorą te nietwarzowe krosty i jak sobie z nimi radzić?
Trądzik u nastolatków i osób dorosłych
Krostki i zaskórniki pojawiają się na skórze młodzieży w wyniku burzy hormonalnej, podczas której szaleją głównie hormony płciowe. Dlatego też problem trądziku najczęściej samoistnie się rozwiązuje około 20 roku życia, gdy poziom hormonów osiąga już stabilny poziom. Obecnie jednak, dermatolodzy coraz częściej przyjmują dorosłych pacjentów cierpiących z powodu trądziku, który pojawia się z nie do końca rozpoznanych przyczyn. Krostki pojawiają się na twarzy oraz na tych częściach ciała, na których jest sporo gruczołów łojowych – ich bezpośrednią przyczyną jest bowiem nadmierne wytwarzanie sebum oraz rogowacenie skóry (złuszczony naskórek zatyka ujścia gruczołów łojowych). Najistotniejszym elementem walki z trądzikiem jest zdanie sobie sprawy z tego, że to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim choroba, którą trzeba wyleczyć – skupienie bowiem wszystkich wysiłków na jej maskowaniu na dłuższą metę nic nam nie da.
Jak rozwija się trądzik?
Rozwój trądziku można podzielić na trzy bardzo wyraźne etapy. Im wcześniej dostrzeżemy problem i podejmiemy leczenie – tym skuteczniejsze ono będzie, a nasza skóra mniej ucierpi. Pierwszym etapem trądziku są zaskórniki, nazywane również wągrami – wyglądają jak maleńkie czarne lub białe punkty na skórze. W drugim etapie rozwoju trądziku – zaskórniki ewoluują w wypukłe grudki i krostki, mające najczęściej kolor czerwony świadczący o rozwoju stanu zapalnego. Trzeci etap to powiększenie się grudek i krost, które przybierają sino-czerwoną barwę za sprawą wypełniającej je ropy. Najtrudniejszy do leczenia jest oczywiście etap trzeci, w którym zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry – leczenie cyst może skutkować pojawieniem się na skórze brzydkich blizn.
Trądzik? Leczenia należy wdrożyć jak najszybciej. Najlepiej już w pierwszej, a najpóźniej w drugiej fazie rozwoju choroby – zasięgnąć porady dermatologicznej i sięgnąć po skuteczne leki.
Powiązane wpisy