Witaminy są niezbędne dla naszego organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Jedną z nich jest witamina D , nazywana też „witaminą słońca”. Można ją przede wszystkim pozyskać, wystawiając się na działanie promieni słonecznych. Nic więc dziwnego, że w okresie jesienno-zimowym mogą u nas wystąpić niedobory tej witaminy. Jak je u siebie rozpoznać? I jak suplementować witaminę D?
Witamina D – dlaczego tak ważna?
Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i powstaje w skórze z cholesterolu podczas ekspozycji na słońce. Gdy więc brakuje słońca, w naszym organizmie będzie brakować tej witaminy, gdyż nie jest on w stanie wyprodukować jej w inny sposób. Większość z nas suplementuje tę witaminę oraz spożywa więcej artykułów spożywczych będących jej źródłem. Niestety, sporo osób nadal nie rozumie, jak ważną rolę odgrywa ona w naszym życiu i jaki wpływ ma jej niedobór. Witamina D wpływa na prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu w jelicie cienkim, odpowiada za prawidłowy przebieg procesu mineralizacji kości i zębów, a także umożliwia utrzymanie stałego stężenia wapnia i fosforu we krwi.
Objawy niedoboru witaminy D
Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy D są: bóle kostno-mięśniowe, choroby zębów, bezsenność, brak apetytu, biegunki, problemy z widzeniem, niesmak oraz uczucie pieczenia w jamie ustnej. Długotrwałe niedobory witaminy D, a co za tym idzie, źle wchłaniany wapń, może skutkować chorobami kości, na przykład osteopatią i osteoporozą. Wzrasta też ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia czy innych chorób zapalnych i autoimmunologicznych.
Suplementacja witaminy D
Aby w naszym organizmie nie brakowało witaminy D, warto do swojej diety wprowadzić produkty będące jej źródłem. Są to między innymi, jaja, mleko, wątróbka, ryby, oleje roślinne oraz dojrzewające sery. Ale to nie wszystko. Warto w okresie jesienno-zimowym suplementować witaminę D.
W aptekach znajdziemy wiele suplementów dostarczających witaminę D, a także D3 oraz wapnia. Więcej na ten temat przeczytacie także TUTAJ .
Powiązane wpisy