Coraz więcej dorosłych kobiet i mężczyzn ma problemy z kondycją włosów – są słabsze, cieńsze i przerzedzone. O ile panowie mogą zaserwować sobie ultra krótką fryzurę (w ostateczności na filmowego Kojaka), która zamaskuje ewentualne niedobory na głowie, o tyle dla kobiet rzadkie włosy to zawsze ogromny problem – emocjonalny, psychiczny i wizerunkowy. Wypadanie włosów ma przyczyny, które należy rozpoznać i… działać . Z niektórymi przyczynami i ich skutkami można bowiem skutecznie walczyć.
Jak wypadają włosy?
Utrata włosów może mieć postać: łysienia androgenowego (to dziedziczne wypadanie włosów, które dodatkowo nasila się pod wpływem zmian hormonalnych, m.in. podczas menopauzy i dotyczy najczęściej czubka głowy), łysienia rozlanego (to mocno przerzedzone włosy na całej powierzchni głowy – bezpośrednią przyczyną jest w tym wypadku niedostateczne zaopatrzenie włosów w substancje odżywcze, które pośrednio mogą powodować: nieprawidłowa dieta, zła pielęgnacja włosów, choroby takie jak toczeń, niedoczynność lub nadczynność tarczycy) i łysienia plackowatego (to łysienie miejscowe, którego przyczyny nie są do końca rozpoznane – zdarza się, że w wyniku choroby skóry głowy, np. grzybicy, mechanizm obronny organizmu atakuje włosy, które rozpoznaje jako ciało obce).
Mechaniczne osłabienie
Nadmierne wypadanie włosów może mieć również przyczyny mechaniczne, na które mamy wpływ – warto więc poznać i ewentualnie ograniczyć niektóre szkodliwe dla kondycji włosa czynniki:
- sposób uczesania (koński ogon, kok, tapirowanie), używanie mocnych gumek i wsuwek mogą nadwyrężać skórę głowy i naruszać mieszki włosowe;
- nadużywanie środków kosmetycznych (farb, lakierów, trwałej ondulacji) i stosowanie produktów niedobranych do rodzajów włosów mocno je osłabia;
- wysokie temperatury – codzienne suszenie, prostowanie, kręceni osłabia strukturę włosa;
- warunki atmosferyczne: promieniowanie UV, wiatr, wysokie i niskie temperatury – warto zabezpieczać włosy osłaniając je czapkami lub chusteczkami, stosować kosmetyki ochraniające i myć włosy po kąpieli w morzu, czy basenie;
- dym papierosowy niszczy włosy – najlepiej po prostu rzucić palenie i unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach.
Odpowiednie kosmetyki i dobra suplementacja
W większości wypadków mamy wpływ na kondycję naszych włosów. Unikajmy niekorzystnych czynników, stosujmy wyłącznie kosmetyki dobrane do rodzaju naszych włosów (inne potrzeby mają włosy suche, inne przetłuszczające się, farbowane itd…). Warto również sięgnąć po sprawdzone suplementy, które zadbają o wygląd naszych włosów od wewnątrz, dostarczając cebulkom niezbędnych substancji odżywczych.
Powiązane wpisy