Naturalne paznokcie wyglądają schludnie i pasują na każdą okazję

Dekalog zdrowych i pięknych paznokci

Moda na sztuczne poprawianie wyglądu paznokci przybiera różne formy – kiedyś na topie były tipsy, teraz szalejemy na punkcie hybryd. Efekty tych zabiegów bywają spektakularne, ale najczęściej pozostawiają nasze paznokcie w stanie opłakanym. Ja wytrwale opieram się modzie na pazury i skutecznie pielęgnuję własne paznokcie. Jak? Oto mój dekalog zdrowych i pięknych paznokci. 

  1. ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ! Pełnowartościowa dieta to podstawa zdrowego organizmu, a zatem również paznokci!
  2. Nawilżanie płytek paznokciowych i skórek to podstawa ich zdrowego wyglądu, należy również pamiętać o nawilżaniu od wewnątrz!NAWILŻANIE. Paznokcie należy nawilżać od wewnątrz (pijąc wodę), ale i od zewnątrz – kremując dłonie i paznokcie sprawdzonymi kremami nawilżającymi. Warto również profilaktycznie unikać suszarek do rąk.
  3. ODŻYWIANIE I UTWARDZANIE. W dobrych drogeriach bez problemu kupimy kosmetyki, które skutecznie odżywią i utwardzą płytkę paznokcia – możemy dobrać produkt do indywidualnych potrzeb (np. wzbogacony w wapń do paznokci kruchych i łamliwych).
  4. OCHRONA. Parę rękawic gumowych warto mieć zawsze pod ręką. Sprawdzą się podczas wszystkich domowych prac, ochraniając dłonie i paznokcie przed działaniem środków czystości oraz długotrwałym moczeniem dłoni (np. podczas zmywania naczyń – paznokcie miękną, a następnie gwałtownie odparowują i mocno się przesuszają).
  5. PIŁUJ. Do skracania paznokci należy używać pilnika (najlepiej drobnoziarnistego) i piłować zawsze: w jednym kierunku, pod kątem 45 stopni do krawędzi płytki i na sucho. Wszystkie inne opcje i sposoby skracania paznokci mogą skutkować odkształceniami, rozwarstwianiem i zaginaniem się płytki paznokciowej.
  6. Oskórek, czyli popularne "skórki" chronią nasze paznokcie przed działaniem szkodliwych czynników, a zatem - nie należy ich wycinaćODSUWAJ „SKÓRKI”. Oskórki pełnią rolę ochronną dla naszych paznokci, więc nie należy zamierzać się na nie z nożyczkami – lepiej regularnie je zmiękczać i delikatnie odsuwać.
  7. UŻYWAJ LAKIERU. Sztuczne upiększanie paznokci może je zniszczyć, ale wysokiej jakości lakier do paznokci to dodatkowa warstwa ochronna dla płytki paznokciowej. Nie żałujmy więc sobie kolorów, a jeśli stawiamy na naturalność – używajmy lakieru bezbarwnego.
  8. USUWAJ LAKIER. Tak! Ale tylko poprzez jego rozpuszczanie – wacik lub płatek kosmetyczny należy nasączyć zmywaczem, a następnie przycisnąć go do płytki paznokcia i pozwolić mu działać. Popularne ścieranie szkodzi płytce paznokcia. O zdrapywaniu lakieru nawet nie wspominam…
  9. PAZNOKCIE TO NIE NARZĘDZIE. Nie należy używać paznokci do otwierania puszek, kartonów z mlekiem, zeskrobywania różnego rodzaju naklejek itp…
  10. CHWAL SIĘ NIMI. Coś im się od życia należy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *