Moda na odblaski

Noszenie odblaskowych elementów na odzieży przez osoby poruszające się po zmroku w terenie niezabudowanym to obowiązek, za niewypełnienie którego policja może nałożyć mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Przepisy nie regulują wielkości odblasku, ani miejsca, w którym powinien być umieszczony – może to zatem być odblaskowa opaska, tradycyjny wiszący odblask przyczepiony do plecaka lub torebki, albo (najlepiej!) kamizelka odblaskowa.

Liczby przerażają

Odblaskowa rodzina to bezpieczna rodzina, nośmy odblaski! Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające, wynika z nich bowiem, że wypadki drogowe staną się do 2020 roku najczęstsza przyczyna przedwczesnej śmierci. Pokuszono się również o uogólnione podliczenie osób, które zginęły na drogach odkąd wynaleziono samochód – liczka około 30 milionów ludzi niemal zwala z nóg. W samej Polsce zaś, w ciągu ostatnich 20 lat, liczba wypadków sięgnęła około miliona, a liczba osób, które w tych wypadkach zginęły to przeszło 120 tysięcy. Przytłaczająca jest procentowy udział pieszych i rowerzystów, którzy giną lub zostają poszkodowani w wypadkach – stanowią oni około 40% wszystkich ofiar.

Odblaski ratują

Bezpieczna oferta elementów odblaskowych - do wyboru, do koloru...Pamiętając, że najskuteczniej uczymy dając dobry przykład – sami nośmy odblaski. Dobrze jest również uświadomić naszym dzieciom jak działają odblaski, jak poprawiają naszą widoczność po zmroku. Człowiek poruszający się po zmroku w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny zaledwie z 20 metrów, w jasnym ubraniu bez odblasku – z 30 metrów, natomiast choćby najmniejszy element odblaskowy, niezależnie od koloru stroju czyni nas widocznymi w samochodowych światłach z odległości… 150 – 300 metrów! To nawet dziesięciokrotnie więcej czasu na reakcję dla kierowcy!

Nośmy odblaski, to modne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *