Malowanie pokoju to może być świetna zabawa dla całej rodziny. Gotowi?

Wrześniowa zmiana barw, czyli… malujemy pokój!

Wrzesień to najczęściej ostatni ciepły miesiąc w roku. Jeżeli więc planujemy malowanie ścian w mieszkaniu, czy domu – to tak zwany ostatni dzwonek. Tego typu remonty idą dużo szybciej, sprawniej i bezpieczniej, jeśli można po prostu na bieżąco wietrzyć malowane pomieszczenia. Wrzesień to również miesiąc, w którym rozbrzmiewa pierwszy powakacyjny dzwonek dla naszych szkolnych dzieci. Bierzemy się więc za pokój dziecka, bo będzie w nim spędzało teraz znacznie więcej czasu czytając, ucząc się i odrabiając lekcje…

ABC malowania ścian

Biel na ścianach to świetna baza dla wszystkich dekoracji i ozdób, dzięki którym pokój nabiera charakteruZmiana barw na ścianach w dowolnym pokoju to najprostszy sposób na odmianę pomieszczenia. Wybierając kolory do pokoju dziecka weźmy pod uwagę jego preferencje i skonsultujmy ulubione barwy. Niekoniecznie oznacza to, że pokój różowej księżniczki musi być cały różowy, a pokój uwielbiającej czerń zbuntowanej nastolatki – cały czarny. Starajmy się znaleźć kompromis, a ulubione kolory dziecka wyeksponujmy na jednej ścianie lub na każdej, ale w postaci akcentu, czyli np. dowolnego wzoru. Generalnie na ścianach dziecięcych pokoi powinny królować pastele, bo te stonowane barwy dobrze oddziałują na dziecięcą psychikę, nie zaburzają spokoju, pozwalają się skupić i wyciszyć. Warto również pamiętać, że zwłaszcza w pokojach młodszych dzieci – zabawki są tym, co sprawia, że pokój robi się kolorowy, a pastelowe ściany i meble są świetną bazą dla wszystkich wielobarwnych dziecięcych gadżetów.

Moc kolorów

Wybór koloru do dziecięcego pokoju warto dobrze przemyśleć - najlepiej postawić na neutralne pastele, na tle których wszystko wygląda świetnieKolory, którymi się otaczamy, naprawdę mogą znacząco oddziaływać na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Przykłady? Kolor żółty i pomarańczowy wpływają na naszą psychikę pozytywnie, pobudzają nas do działania i poprawiają humor, choć ich nadmiar może być męczący. Nadmiar koloru czerwonego we wnętrzu również może drażnić nasz układ nerwowy, powodować niepokój i kłótliwość. Uniwersalnym kolorem jest oczywiście biel, która oprócz bycia neutralną dla naszej psychiki – pozwala równocześnie świetnie wyeksponować meble i wszelkie dekoracje. Równie neutralne we wnętrzach są kolory: jasnoniebieski i jasnozielony. Ponadto kolory niebieski i zielony mogą pełnić rolę dopełniaczy i skutecznie przeciwdziałać negatywnemu oddziaływaniu niektórych barw. Jeżeli więc zdecydujemy się na pomalowanie ścian na kolory żółte i pomarańczowe – uzupełnijmy je kolorem niebieskim, a czerwień i róż zneutralizujmy łagodną zielenią.

Najważniejsze w malowaniu dziecięcego pokoju jest zatem zachowanie umiaru i wybór wysokiej jakości, nietoksycznych farb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *