okap kuchenny

Okap kuchenny – jaki wybrać? Dlaczego potrzebny?

Kuchnia to miejsce szczególnie narażone na rozchodzenie się różnych zapachów, a także osiadający tłuszcz ze smażonych potraw. Bez odpowiedniej wentylacji, jaką zapewnia okap kuchenny, codzienne gotowanie może stać się naprawdę uciążliwe. Jakie rodzaje okapów są dziś dostępne na rynku? Na który z nich się zdecydować?

Okap kuchenny – wolnostojący czy do zabudowy?

Zanim zdecydujemy się na zakup okapu kuchennego, musimy przemyśleć, na jaki rodzaj montażu pozwala układ naszej kuchni. W zależności od tego mamy do wyboru dwa typy konstrukcji okapów – wolnostojące bądź do zabudowy. Okapy wolnostojące są łatwe w montażu, często są atrakcyjne wizualnie, dzięki czemu dobrze komponują się z obecną zabudową kuchni. Świetnie pasują do kuchni nowoczesnych.

okap kuchenny
Okap wolnostojący
okap kuchenny
Okap do zabudowy

Z kolei okapy do zabudowy sprawdzą się, gdy jesteśmy na etapie remontu kuchni i wymiany mebli, Mamy wtedy możliwość zaplanować jego montaż w taki sposób, by stał się integralną częścią zabudowy kuchennej.

Okap z pochłaniaczem czy wyciągaczem?

Oprócz różnicy w montażu, okap kuchenny może też inaczej usuwać tłuszcz i parę wodną uwalniające się podczas gotowania i smażenia. Rozróżniamy okapy z wyciągaczem i pochłaniaczem. Czym się od siebie różnią? Okap kuchenny z wyciągiem jest podłączony do przewodu wentylacyjnego i działa na zasadzie obiegu otwartego. Niejako „wyciąga” parę wodną i tłuszcz i „wyrzuca” go na zewnątrz budynku. Do jego pracy nie są potrzebne żadne filtry. Z kolei okap z pochłaniaczem działa w obiegu zamkniętym, nie podpinamy go więc do komina wentylacyjnego. To w samym okapie zebrane zostaje powietrze z parą wodną i tłuszczem, które następnie jest przepuszczane przez filtr i w ten sposób oczyszczane.

okap kuchenny
Okap z pochłaniaczem na filtr
okap kuchenny
Okap z wyciągaczem (kominowy)

Na koniec czyste powietrze zostaje wypuszczone z powrotem do pomieszczenia. Tego typu okapy wymagają regularnej wymiany filtrów, które też się od siebie różnią. Istnieją klasyczne filtry pochłaniające tłuszcz, ale też filtry węglowe, które oczyszczają powietrze dodatkowo z zapachów oraz dymu.

Jaki okap wybrać?

Każdy z wymienionych rodzaj ów okapów ma swoje wady i zalety. Jeżeli posiadamy możliwość podpięcia się do komina wentylacyjnego, warto z tego skorzystać i wybrać okap z wyciągaczem. Działa on naprawdę skutecznie i jest właściwie bezobsługowy, bo nie wymaga wymiany filtrów. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, pozostaje nam okap z pochłaniaczem. Jeżeli zadbamy o regularną wymianę filtrów, będzie działał równie skutecznie. Dużą zaletą okapu z pochłaniaczem jest to, że można go zamontować w dowolnym miejscu w kuchni, natomiast montaż okapu z wyciągaczem jest już uzależniony od umiejscowienia kominów wentylacyjnych. Wybór należy do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *