biuro w domu

Biuro w domu – jak je zorganizować i wyposażyć?

Praca zdalna to dla wielu osób bardzo wygodne rozwiązanie. Pracowanie bez wychodzenia z domu daje możliwość zaplanowania dnia pod własne potrzeby i eliminuje koszty związane z dojazdem. Niemniej by taka praca była właściwie wykonywana, potrzebne nam jest odpowiednio urządzone biuro w domu, które zastąpi klasyczne biuro. Jak je urządzić, by było wygodne? Jak oddzielić je od życia rodzinnego?

Biuro w domu – jak nie stracić zadowolenia z pracy?

Badania i opinie specjalistów pokazują, że nieoddzielenie życia zawodowego od codziennych obowiązków może stać się źródłem frustracji i spowodować znaczne obniżenie jakości naszej pracy. To z kolei może stać się czynnikiem stresogennym, gdyż w naszym życiu zaczyna panować chaos – nie jesteśmy w stanie rozgraniczyć czasu na sprawy zawodowe i rodzinne, przez co żadnego z zadań nie wykonujemy dostatecznie dobrze. Dlatego to tak istotne, by biuro w domu było całkowicie oddzielone, a czas na pracę poświęcany był wyłącznie na nią. Jak tego dokonać? biuro w domuPo pierwsze, konieczna jest dyscyplina. Musimy sami wyznaczyć sobie godziny pracy od do, tak jakbyśmy jechali do biura na konkretną ilość godzin. W tym czasie nie możemy załatwiać prywatnych spraw, na przykład robić zakupów, gdyż to może ograbić nas z czasu na pracę i zdezorganizować cały dzień. Poza tym warto zwrócić uwagę na odpowiedni strój podczas pracy. Oczywiście nie ma to znaczenia względem kontaktów z ewentualnymi Klientami, bo przecież pracujemy sami w domu, niemniej praca w luźnym stroju czy nawet w piżamie nie będzie działać na nas motywująco. Pracując w domu, zaplanujmy też kilka przerw. Biuro w domu daję nam tę wspaniałą możliwość, że właśnie w trakcie przerwy możemy zająć się drobnymi pracami domowymi, na przykład wstawić bądź wywiesić pranie, odkurzyć czy przygotować coś do obiadu.

Organizacja miejsca pracy w domu

Skoro wiemy już, jak zaplanować dzień, pracując w domu, zastanówmy się teraz, jak zaaranżować pomieszczenie pełniące rolę biura. Najlepiej, gdy możemy zagospodarować na ten cel jeden osobny pokój, w którym znajdą się elementy związane wyłącznie z pracą zawodową. Po zakończonej pracy zamykamy go na klucz i zapominamy o sprawach zawodowych do następnego dnia. Jednocześnie, gdy musimy popracować dłużej, nie przeszkadzają nam hałasy i rozmowy dobiegające z reszty domu. Nie zmuszamy tym samym domowników do dostosowania się pod nasz tryb pracy, co również pozwala uniknąć frustracji i niepotrzebnych konfliktów. biuro w domuNajważniejszymi elementami wyposażenia będzie oczywiście wygodne krzesło, biurko i oświetlenie. Najlepiej, gdy krzesło i biurko wybierzemy spośród mebli biurowych, wtedy będą one odpowiednio duże i wygodne. Jeśli chodzi o oświetlenie domowego biura, najlepiej wybrać żarówki LED z zimną barwą światła. Ma ono właściwości pobudzające, dzięki czemu nadaje się do pracy i aktywności umysłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *